Petersburski Ermitaż w Wiedniu

archiwum KHM-Museumsverband

14 arcydzieł z petersburskiego muzeum Ermitaż można do początku września br. oglądać w wiedeńskim Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu (KHM).

Jedna z najwspanialszych na świecie kolekcji obrazów przybyła gościnnie do Wiednia. Botticelli, Tintoretto, Rembrandt i van Dyck to tylko cztery nazwiska znanych malarzy, których dzieła można oglądać przez całe lato w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu (KHM). W ramach wystawy „Ermitaż wśród nas” 14 arcydzieł ze światowej sławy kolekcji sztuki z rosyjskiego muzeum zostanie zestawionych z wybranymi działami Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu.

Wystawa oferuje przegląd europejskiej historii malarstwa od renesansu do wczesnego klasycyzmu. Zestawienie obrazów tworzy swoisty dialog, który obejmuje ponad 300-letnią historię, a rozpościera się na obszarze ponad 2.000 km. W ten sposób powstaje “eliksir” europejskiej historii malarstwa.

Zarówno Państwowe Muzeum Ermitażu w Petersburgu, jak również Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu mają galerie światowej sławy. Rosyjscy carowie i habsburscy cesarze kolekcjonowali z zamiłowaniem obrazy o treści historycznej lub tematyce związanej z klasyczną mitologią. Szczególnie ważnym elementem wystawy jest również inscenizacja osobowości.

Od 4 października 2018 do 13 stycznia 2019 wystawa będzie prezentowana w St. Petersburgu.

www.khm.at