Perły sztuki bizantyjskiej w stolicy Cypru

AG

To najbogatsze w eksponaty muzeum na Cyprze. Muzeum Bizantyjskie w Nikozji jest częścią Centrum Kultury Arcybiskupa Makariosa III

Najważniejszą częścią zbiorów jest kolekcja ikon, zgromadzono ich tutaj ponad 500 (wystawianych jest niecałe250). Trzeba pamiętać, że ewangelizacja wyspy rozpoczęła się już 45 roku naszej ery i zbiory muzeum ilustrują historie chrześcijaństwa na Cyprze. W muzeum są ikony z wieku IX, XII (najlepsze lata dla powstawania ikon).

Muzeum to wiele lat starań. Od wyzwolenia spod okupacji tureckiej w 1878 roku Cypryjczycy zaczęli zbierać i gromadzić zabytkowe ikony. Obecnie w zbiorach placówki znajdują się ikony zebrane z całej wyspy, również odzyskane z okupowanej przez Turków części północnej. Najstarszym eksponatem

Muzeum nie poprzestaje na kolekcjonowaniu ikon cypryjskich, często organizuje wystawy artystów zagranicznych. Wiosną tego roku wystawiane były współczesne ikony 63 artystów z różnych krajów(w tym z Polski).

Bardzo ważną ekspozycji są freski wycięte przez Turków ze ścian zabytkowych kościołów północnej części. Mozaiki z VI wieku z kościoła św. Kanakarii w Lythragkomi próbowali oni sprzedać na Zachodzie. To nie była jedyna tego rodzaju próba. Diaspora cypryjska i rząd często wykupywali skradzione przez Turków dzieła a te trafiają do muzeum. Na ścianie muzeum wiszą fotografie ograbionych doszczętnie kościołów po stronie okupowanej.

Muzeum odwiedza rocznie ponad 30 tysięcy turystów. Na zwiedzanie trzeba poświęcić co najmniej dwie godziny.

Więcej: TUTAJ

{gallery}8776{/gallery}