Pensjonaty i apartamenty coraz popularniejsze

AG

W porównaniu do kwietnia, w maju nastąpił wzrost rezerwacji w pensjonatach i apartamentach o 22 proc.. W porównaniu do maja 2014 roku wzrost wyniósł 25 proc.

W rankingu popularności hoteli wg kryterium standardu nie zaszły większe zmiany w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W dalszym ciągu najchętniej rezerwujemy hotele o standardzie 3*, choć ich udział w łącznej liczbie rezerwacji nieco spadł w maju do poziomu 48 proc., podczas gdy w kwietniu wyniósł prawie 50 proc..
W porównaniu do kwietnia wzrósł również udział pensjonatów i apartamentów: z 12,6 proc. do 14,9 proc..
Klienci Hotele.pl najrzadziej wybierali nocleg w hotelach o standardzie 5*. Na taki wybór zdecydowało się w maju 2,3 proc.

W większości miast z pierwszej „dziesiątki” najczęściej wybieranych destynacji, nastąpiły – w porównaniu z rokiem ubiegłym – spadki liczby rezerwacji. Największy zanotowała Łódź, w której liczba rezerwacji spadła o prawie 24 proc., a udział w rynku zmniejszył się do poziomu 2,44 proc. (spadek o 0,67 p.p.). Liderem rankingu popularności miast pozostała niezmiennie Warszawa, choć jej udział w analogicznym okresie zmniejszył się o 0,27 p.p. W Warszawie silną dynamikę wzrostu wykazały apartamenty, w przypadku których wzrost liczby rezerwacji w ujęciu rocznym wyniósł 92 proc..

Średnia cena pokojonocy w maju wyniosła 228,45 zł, i była o 3,35 proc. niższa niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej. Spośród największych miast najdroższa była Warszawa, gdzie średni koszt pokojonocy wyniósł 278,21, a najtańszy był Wrocław ze średnim kosztem na poziomie 230,28 zł.