Orientarium w Łodzi – to będzie turystyczny przebój

Jedne ze zbiorników z rybami/fot. AG

Trwają ostatnie prace przy łódzkim Orientarium. Będzie tutaj można zobaczyć zwierzęta i ryby z Azji Południowo-Wschodniej. Tłem będzie roślinność z tej części świata. Największą atrakcją z pewnością stanie się podwodny tunel.

Dzięki zaproszeniu Łódzkiej Organizacji Turystycznej przedstawiciele redakcji portalu WaszaTurystyka.pl mieli okazję przyjrzeć się postępowi prac. Część wodna Orientarium jest bardziej zaawansowana – baseny są prawie w całości zapełnione wodą, w większości pływają już ryby. W Orientarium jest siedem wielkich akwariów oceanicznych i trzy słodkowodne (m.in. czekające na krokodyle). Z oczekiwanych „rezydentów” zbiorników warto wymienić jeszcze rekiny i płaszczki.

Trwają pace kosmetyczne w tunelu podwodnym/fot. AG

Prawie trzy miliony litrów wody mieści się w olbrzymim zbiorniku, przez który poprowadzony został długi na 26 metrów i wysoki na 2,4 metra szklany tunel. To z pewnością będzie największa atrakcja dla dorosłych i dzieci, a także najbardziej popularne miejsce na pamiątkowe zdjęcia. Głębokość zbiornika wynosi od czterech do sześciu metrów.

fot. AG

W poszczególnych akwariach będą pływać (dużą część już tutaj mieszka), tak oryginalne ryby, jak: mureny wstążkowe, apogony, ognice pstre, papużaki łuskopłetwe, grańce koralowe, skrzydlice małe. Wzrok przyciągają też koniki morskie.

Orientarium to jednak nie tylko zbiorniki wodne. Część lądowa, przylegająca do pozostałej części łódzkiego ZOO ma być domem dla wielu gatunków zwierząt z dalekiego Wschodu i Oceanii. Swój wybieg będą miały m.in. słoni indyjskie, pantery mgliste, niedźwiedzie malajskie. Hasać po pniach drzew i linach będą gibony a nad wszystkim latać będzie ptactwo z regionu. Rosnące w dużej części Oriantarium rośliny sprowadzane są m.in. z Indii, Japonii, Filipin, Laosu.

fot. AG

Do budynku Orientarium będzie się wchodzić przez część wejściowo-konferencyjną (na I piętrze znajduje się kilka sal z wyposażeniem audi-video). Jednocześnie powstaje część gastronomiczna, plac zabaw dla dzieci i nowy sektor małych zwierząt, gdzie będzie można z bliska obejrzeć bardziej oswojone sztuki zwierząt domowych. Orientarium zajmuje dwa hektary wewnętrzne i pięć hektarów wybiegów dla zwierząt.

Część gastronomiczna/fot. AG

Koszt inwestycji wyniósł 261 mln złotych. Gospodarze są pewni, że stanie się wielkim magnesem dla turystów, podobnie jak podobna budowla we Wrocławiu – Afrykarium.

zoo.lodz.pl

lodz.travel

Budynek główny/fot. AG
Wewnętrzny wybieg dla słoni/fot. AG
fot. AG
fot. AG

 

Europejska Łódź w podziemiach Pałacu Poznańskiego