Orbis – rekordowy I kwartał

archiwum accor

Wskaźnik EBITDA operacyjna Grupy Hotelowej Orbis wzrósł w pierwszych trzech miesiącach tego roku o blisko 6 proc. do poziomu 40,4 mln zł.

W rozmowie z PAP, Gilles Clavie, prezes zarządu i dyrektor generalny Orbis SA, powiedział: „To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że był to początek roku.
Rok zaczął się naprawdę dobrze. Mamy nowy rekord wzrostu w I kwartale. Mając na uwadze trudną sytuację na rynku pracy, która stanowi wyzwanie dla większości branż, w pierwszym kwartale 2018 r. skupiliśmy się na zwiększeniu przychodów ze sprzedaży i efektywnym zarządzaniu kosztami. Duże zaangażowanie naszych pracowników pozwoliło spółce osiągnąć przychody na poziomie 271,5 mln zł, co stanowiło wzrost o +2,1 proc. w porównaniu do roku ubiegłego.
Jesteśmy w regionie, w którym wiele podmiotów w branży turystycznej intensywnie się rozwija. Nasza pozycja jest bardzo dobra i chcemy dalej zmierzać w tym kierunku, wzmacniając rozwój sieci AccorHotels i oferując gościom jak najlepsze usługi i produkty.

W tym roku Orbis otworzył 5 hoteli, jeden z nich (ibis Styles) w Warszawie. „Polska jest bardzo ważnym rynkiem dla Orbisu. Kiedy patrzymy na całkowity dochód grupy, widać, że 2/3 pochodzi od polskich gości. To oznacza, że krajowy rynek jest bardzo silny, to dobry znak dla nas na przyszłość.

Poza Warszawą, otworzyliśmy też inne obiekty, m.in. pierwszy hotel połączony z terminalem lotniska w Budapeszcie, a także ibis Styles i Mercure w Słowenii i w Macedonii. I kwartał tego roku pokazał duży potencjał na Węgrzech i w Czechach. Jest to efekt „boomu” w turystyce w tych dwóch krajach, a szczególnie wyróżnia się pod tym względem Budapeszt, którego władze w ostatnich latach zrobiły bardzo dużo, aby przyciągnąć więcej turystów.”

W rozmowie z PAP, prezes Orbis SA podkreślił, że spółka chce kontynuować rozwój, zaplanowała również renowacje niektórych obiektów, a także chce dalej rozszerzać sieć hoteli. Pytany o to, jak na rynek hotelowy wpływa popularna w ostatnich latach forma wynajmowania mieszkań i pokoi w ramach tzw. ekonomii dzielenia się (od prywatnych właścicieli) Clavie odparł, że nie jest to raczej konkurencja dla Grupy Orbis.

Gilles Clavie dodał: „To wciąż bardzo popularna forma poszukiwania noclegów, ale nie jest porównywalna z ofertą hotelową. Widzimy, że wielu gości, którzy mieli różne doświadczenia z zakwaterowaniem w ramach ekonomii dzielenia się, obecnie wraca do hoteli. Nasi goście szukają innych udogodnień, ich oczekiwania są również odmienne. Co więcej, w hotelach mają gwarancję, że otrzymają standard, jakiego oczekują, a to ważny element nierzadko decydujący przy wyborze miejsca do nocowania i mieszkania w innym mieście.”

Wzrost wyników osiągniętych przez Grupę Orbis w pierwszym kwartale 2018 r. potwierdza wyższy o 5,8 proc. wskaźnik RevPAR w ujęciu like-for-like, który wyniósł 136 zł. Podobnie, jak w ubiegłych kwartałach, do osiągnięcia tego poziomu przyczynił się wzrost średniej ceny za pokój (ARR), która osiągnęła wartość 222,7 zł w ujęciu like-for-like (wzrost o 3,8 proc. w 1 kw. 2018) oraz wzrost frekwencji o 1,2 p.p. w porównaniu do roku ubiegłego. Rosnące wskaźniki operacyjne odnotowano we wszystkich krajach Europy Wschodniej, w których Orbis prowadzi działalność.