Opóźniony lot – odszkodowanie Twoim prawem!

Opóźniony lot to nie tylko straty finansowe. Można by śmiało rzec, że opóźniony lot to także straty moralne – nerwówka, nagła zmiana planów oraz często rezygnacja z na przykład wymarzonych wakacji. Dlatego nic dziwnego, że prawo Unii Europejskiej przewiduje w takiej sytuacji zadośćuczynienie, jakim jest odszkodowanie za opóźniony lot.
1. Warunki ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony lot.
2. Kiedy nie można ubiegać się o rekompensatę?
3. Jak uzyskać odszkodowanie za odwołany lot?
Podróże są wspaniałą rzeczą, a najwspanialszą wtedy, gdy przebiegają bez zakłóceń. Gdy wszystko idzie zgodnie z planem, to sam proces przemieszczania się z miejsca na miejsce może być miłą przygodą. Gorzej jeśli wszystko idzie nie tak jak powinno i lot jest opóźniony. Na pewno nie jest to przyjemne, ale należy pamiętać o tym, że nie wszystko stracone, a rekompensata w postaci odszkodowania za opóźniony lot będzie formą pocieszenia.
Warunki ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony lot
Jeśli zostaną spełnione pewne ściśle określone warunki, wszyscy, którzy pechowo trafili na lot, który się opóźnił, mogą się ubiegać o pieniężne zadośćuczynienie. Co do nich należy? Po pierwsze to, że lot musi mieć start lub finisz w jednym z krajów europejskich. Po drugie lot musi być opóźniony o ponad trzy godziny. Poza tym przewoźnik musi być zarejestrowany w Unii Europejskiej. Dodatkowo odszkodowanie należy się, jeśli opóźniony lot nie zdarzył się w wyniku nadzwyczajnych okoliczności, na które przewoźnik nie miał wpływu. Trzeba także widzieć, że takie odszkodowanie może mieć różną wysokość. Od czego ona zależy? Przede wszystkim od tego, jak długą trasę mieliśmy pokonać samolotem, a poza tym od czasu opóźnienia. Generalnie stawki odszkodowania za opóźniony lot wahają się w przedziale od 250 do 600 euro.
Kiedy nie można ubiegać się o rekompensatę?
Niestety odszkodowanie za opóźniony lot nie zawsze nam przysługuje. Co sprawia, że nie będziemy mogli się pocieszyć pieniężną rekompensatą? Na pewno to, że lot jest opóźniony o mniej niż trzy godziny. Jeśli lot się opóźnił przez złe warunki pogodowe, strajk pracowników lotniska czy przez niestabilną sytuację polityczną państwa, do którego samolot leci lub z którego startuje, pasażerom finansowa rekompensata także się nie należy. Problemy mogą się pojawić również wtedy, gdy opóźniony lot miał miejsce poza Unią Europejską. Aby ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot trzeba zgromadzić pewną pulę dokumentów. Oto, co do niej należy:
• potwierdzenie na piśmie od linii lotniczych o tym, że lot był opóźniony,
• dokumenty lotu (bilet lotniczy, karta pokładowa),
• rachunki i paragony dodatkowych kosztów.
Trzeba też pamiętać o tym, że przewoźnik w razie opóźnionego lotu ma obowiązek zaopiekować się podróżującymi. Czyli zapewnić posiłki, napoje, a gdy lot odbędzie się następnego dnia, to także noclegi i bezpłatny transport z lotniska do hotelu.
Jak uzyskać odszkodowanie za odwołany lot?
Gdy zapoznamy się ze wszystkimi warunkami uzyskania odszkodowania za odwołany lot, trzeba przedsięwziąć kroki, żeby pieniądze zostały przez przewoźnika wypłacone. W związku z tym należy albo wypełnić wniosek na stronie przewoźnika, albo skorzystać z takich stron jak https://givt.com/pl/opozniony-lot/. W ten sposób zostaniemy przeprowadzeni przez formalności krok po kroku, a fachowcy rozwieją wszystkie nasze wątpliwości. W związku z tym cały proces przebiegnie sprawnie i bezstresowo.
Opóźniony lot nie jest niczym przyjemnym i oby takich sytuacji było jak najmniej. Jednak jeśli już się zdarzają, trzeba zachować zimną krew i zrobić wszystko, aby wyegzekwować odszkodowanie. Dzięki istnieniu pomocnych w tym temacie firm nie powinno to być trudne.
Materiał zewnętrzny
POWIĄZANE WPISY
8 lutego 2023
TT-Line dodaje szwedzki port Karlshamn do swojej siatki połączeń promowych
TT-Line dodaje do oferty połączeń promowych dodatkowy port w Szwecji. Od kwietnia 2023 r.…
0 Komentarzy2 Minuty
7 lutego 2023
Ósmy cykl szkoleń dla biur podróży Merigo Meeting Tour już 17 lutego w Warszawie
System rezerwacyjny Merigo/Go Global Travel zaprasza na bezpłatne szkolenie podczas…
0 Komentarzy1 Minuty
7 lutego 2023
eSky.pl: liczba styczniowych rezerwacji wzrosła o 81 proc. w porównaniu do 2022
Polacy masowo rozpoczęli planowanie tegorocznych podróży – zainteresowanie wyrażone…
0 Komentarzy3 Minuty
6 lutego 2023
A&o Hostels: już za dwa lata będziemy pierwszą w Europie bezemisyjną siecią hosteli
W 2025 roku a&o chce być pierwszą siecią hosteli o zerowej emisji CO2 w Europie – dzięki…
0 Komentarzy2 Minuty
6 lutego 2023
IMTM 2023: spodziewamy się około 20 tys. odwiedzających
W dniach 14-15 lutego 2023 roku odbędą się w Tel Awiwie po raz 29. Międzynarodowe Targi…
0 Komentarzy1 Minuty
3 lutego 2023
Walizki średnie miękkie czy twarde – co wybrać?
Średnie walizki sprawdzają się w zarówno dłuższych, jak i krótkich podróżach. To…
0 Komentarzy2 Minuty
2 lutego 2023
Alfred Wagner prezesem Wrocławskiej Organizacji Turystycznej
31 stycznia Agnieszka Szymerowska złożyła rezygnację z funkcji prezesa zarządu…
0 Komentarzy3 Minuty