Okienne historie – nowa wystawa w Jerozolimie

archiwum GoIsrael

Instalacja, złożona z 550 okien w różnych kształtach i stylach, została otwarta w lipcu w Jerozolimie w Gan HaSus (Ogród Konny) i potrwa do 21 września. Wystawa została stworzona przez zmarłego już Yorama Amira, Itamara „Faluja” Paloge i Liora „Lili” Pelega w związku z nadchodzącym festiwalem kulturalnym Mekudeshet w stolicy.

Yoram Amir przez lata zbierał okna z opuszczonych lub przeznaczonych do rozbiórki jerozolimskich budynków. Obok armeńskiego znajduje się drewniane okno angielskie, otomańska dekoracja obok dzieła chrześcijańskiego lub rama w kształcie gwiazdy Dawida jest przymocowana do arabskiego łuku. Są nawet okna z hotelu Waldorf Astoria.

Odwiedzający wystawę mogą wysłuchać prelekcji w języku hebrajskim, arabskim i angielskim, przedstawiających historię “pałacu okien”. W każdą środę będą organizowane także zajęcia artystyczne i muzyczne dla całej rodziny.

W dniu otwarcia festiwalu Mekudeshet – 4 września ostatni dom Amira, niedaleko Gan HaSus – będzie otwarty dla publiczności oraz będzie wyświetlany film opisujący życie i pracę artysty.

Mekudeshet (dawniej nazywany Sacred Music Festival) potrwa do 21 września, podczas imprezy będą prezentowane muzyka, sztuka i wydarzenia kulturalne związane z Jerozolimą.