Ogłoszenie pakietu osłonowego przesunięte na środę

Jadwiga Emilewicz
Jadwiga Emilewicz zapowiada pakiet osłonowy dla firm/fot. archiwum Ministerstwa Rozwoju

Program osłonowy dla firm dotkniętych koronawirusem, w tym dla przedsiębiorstw szeroko rozumianej branży turystycznej, który miał być dzisiaj przedstawiony na posiedzeniu rządu przez minister Jadwigę Emilewicz, zostanie najprawdopodobniej zaprezentowany jutro (w środę).

Powodem przesunięcia terminu przedstawienia programu osłonowego jest konieczność poddania testom wszystkich członków rządu. Jak ogłosił rzecznik rządu “W związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa u ministra środowiska Michała Wosia, wszyscy ministrowie obecni na ostatnim posiedzeniu rządu zostali poddani w poniedziałek testom; wyniki powinny być znane we wtorek. Do tego czasu, przez najbliższe godziny, ministrowie obecni na ostatnim posiedzeniu, pracują w powszechnie obowiązującym trybie kwarantanny.”

Jak podkreślił w rozmowie z przedstawicielem portalu WaszaTurystyka.pl, Rafał Szlachta, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Rozwoju: “Program osłonowy jest gotowy, przygotowana jest oczywiście także część dotycząca branży turystycznej. Chodzi jedynie o możliwość przedstawienia programu na posiedzeniu rządu. W przypadku, gdyby test na koronawirusa u minister Emilewicz okazał się pozytywny, w resorcie są osoby posiadające pełnomocnictwo do prezentacji programu. Nastąpi to najprawdopodobniej jutro.

Pakiet osłonowy dla firm w związku z koronawirusem, który zapowiedziała minister Jadwiga Emilewicz, będzie zawierał m.in. odroczenia dot. podatków i składek na ZUS; instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej przedsiębiorstw np. tanie pożyczki i gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego; ochrona miejsc pracy dla firm zmuszonych do przestojów.