Oficjalna premiera pierwszego przewodnika Michelin po Dubaju

fot. materiały prasowe

We wtorek 21 czerwca 2022 roku odbyła się oficjalna premiera pierwszego Przewodnika Michelin po Dubaju. Znalazło się w nim 69 restauracji prezentujących kuchnię 21 krajów. 14 restauracji otrzymało nagrodę Bib Gourmand, a dziewięć zostało odznaczonych jedną gwiazdką Michelin oraz dwie restauracje otrzymały po dwie gwiazdki.

Dubaj jest najnowszą pozycją w przewodniku, obok 35 innych kulinarnych destynacji z całego świata: w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji i Pacyfiku oraz Europie. W emiracie znajdują się setki restauracji serwujących dania różnych kuchni – od wykwintnych potraw po uliczne przekąski, prowadzonych przez utalentowanych międzynarodowych i emirackich szefów kuchni. Przewodnik Michelin po Dubaju to nowe spojrzenie na różnorodną i kreatywną ofertę kulinarną miasta, która czerpie zarówno z tradycyjnej kuchni emirackiej, jak i oferty kulinarnej ponad 200 narodowości mieszkających w mieście.

W 2021 roku w Dubaju zanocowało 7,28 miliona międzynarodowych turystów (wzrost o 32 proc. r/r), co pokazuje odradzanie się sektora turystycznego w mieście. Turystyka kulinarna, czyli podróżowanie w celu poznania kultury i dziedzictwa kulinarnego, stale zyskuje na popularności. Tegoroczne wydanie dubajskiej edycji przewodnika Michelin tylko wzmocni pozycję miasta, jako kierunku idealnego dla miłośników lokalnych smaków.

„Premiera przewodnika była kamieniem milowym dla Dubaju. 69 restauracji wymienionych w Przewodniku Michelin, w tym wiele odznaczonych gwiazdką Michelin, świadczy o kulinarnej doskonałości Dubaju. Chciałbym również zwrócić uwagę na bardzo interesujący wybór 14 restauracji Bib Gourmand, w których nasi goście mogąc ieszyć się pysznym jedzeniem w przystępnej cenie. Dla Dubaju pojawienie się w przewodniku Michelin oraz na liście najpopularniejszych kierunków podróżniczych na świecie w rankingu Tripadvisor Travellers’ Choice Awards 2022 oznaczają wzmocnienie pozycji miasta jako globalnego ośrodka gastronomicznego” – skomentował Issam Kazim, dyrektor generalny dubajskiego departamenu turystyki, marketingu i handlu.

“Pragnę pogratulować szefom kuchni, którzy prezentują lokalną kuchnię i jej różnorodność oraz tym, którzy wybrali Dubaj, aby stworzyć tu własne, oryginalne koncepcje. Cieszymy się, że dołączyliśmy do grona miejsc wyróżnionych w Przewodniku Michelin i zachęcamy naszych gości oraz przyszłych podróżników do rozpoczęcia rezerwacji” – dodał.

Wybór restauracji zostanie dokonany zgodnie ze sprawdzoną i dotychczas wykorzystywaną przez ekspertów przewodnika Michelin metodologią. Wykorzystuje ona pięć uniwersalnych kryteriów: jakość wykorzystywanych składników, kunszt kulinarny, harmonia smaków, osobowość szefa kuchni oraz spójności pozycji w menu. Te same warunki stosowane są wobec wszystkich wybranych obiektów w przewodniku, umożliwiając miłośnikom dobrej kuchni dokonanie świadomego wyboru.

„Publikacja pierwszej edycji dubajskiego przewodnika Michelin to historyczny moment. To, co wyróżnia kulinarny krajobraz Dubaju, to prezentacja ponad 200 narodowości, które zamieszkują miasto, tworząc niesamowity kalejdoskop. Wszystkie restauracje w tym dynamicznym mieście mają jedną wspólną cechę – są pełne pasji i entuzjazmu. Dubaj jest dziś uznawany za inspirującą destynację gastronomiczną i nie mamy wątpliwości, że smakosze z całego świata dadzą sięponieśćjego wyjątkowej energii” – powiedział Gwendal Poullennec, międzynarodowy dyrektor przewodnika Michelin.

Przewodnik Michelin stosuje renomowane oznaczenia w postaci słynnej gwiazdki Michelin. Jedna Gwiazdka jest oznacza, że dana restauracja jest godna uwagi, dwie są informacją, że ocenioną restaurację zdecydowanie warto odwiedzić, a trzy, że koniecznie trzeba spróbować potraw serwowanych w lokalu.

Lista wszystkich najlepszych punktów kulinarnych wpisanych do dubajskiej edycji przewodnika MICHELIN jest dostępna online, gdzie można wyszukiwać restauracje według lokalizacji, rodzaju kuchni oraz wyjątkowych usług i udogodnień.