Odpocznij na Mazowszu – w Korczewie

fot. JS

Odpocznij na Mazowszu – takim hasłem władze regionu zachęcają do wybrania regionu na tegoroczne wakacyjne wyjazdy. Tym razem, na zaproszenie samorządu województwa siedleccy, jak i warszawscy dziennikarze przyjechali do pałacu w Korczewie.

W trakcie śniadania prasowego podpisano umowę na unijne dofinansowanie rewitalizacji pałacyku letniego „Syberia”, a także zaprezentowano dwie niemapy – nowy pomysł na odkrywanie regionu. Przed pałacem zaparkował również mazowiecki kamper – alternatywny sposób podróżowania po Mazowszu. Po spotkaniu w pałacowym ogrodzie dziennikarze wybrali się na rejs po Bugu oraz do zamku w Liwie.

Marszałek Adam Struzik powiedział: „Przedłużająca się sytuacja pandemiczna sprawiła, że branża stanęła nad przepaścią. Już same liczby wiele mówią. Rok temu w szczycie sezonu, czyli w lipcu, sierpniu i wrześniu Mazowsze odwiedziło aż o 54 proc. turystów mniej niż w analogicznym okresie w 2019 r. Przed nami wakacje. Czasem miejsca warte odwiedzenia znajdują się zaledwie kilkanaście kilometrów od naszej miejscowości, tak jest również w przypadku Siedlec. Takie perły jak urokliwy Korczew czy też niedaleko płynący malowniczy Bug – czekają.”

Konferencja w Korczewie. drugi z prawej marszałek Adam Struzik/fot. JS

Samorząd Mazowsza dzięki wsparciu z UE w ubiegłym roku przekazał ponad 110 mln zł w formie dotacji oraz 80 mln zł w postaci pożyczek obrotowych dla firm związanych z branżą turystyczną i usługową
Podczas śniadania prasowego w ogrodzie pałacu w Korczewie podpisano umowę na unijne wsparcie odnowy letniego pałacyku „Syberia”, będącego częścią zespołu pałacowo-parkowego. Inwestycja niebawem zostanie zrealizowana przez Fundację Pałac w Korczewie. Pomogą w tym fundusze europejskie. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego na ten cel zostanie przekazane blisko milion zł unijnego wsparcia w ramach programu regionalnego na lata 2014-2020.

Dzięki funduszom UE pałacyk „Syberia”, który jest obecnie wyłączony z użytkowania i znajduje się w ruinie zostanie odbudowany i częściowo udostępniony turystom. Parter będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prace renowacyjne obejmą, m.in uzupełnianie murów całego obiektu czy remont dachu z wymianą pokrycia na dachówkę ceramiczną. Zaplanowano także izolację fundamentów i piwnic, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz nowe instalacje sanitarną i elektryczną.

Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego, podkreśliła: „Rewitalizacja pałacyku to jedno. Ważne jest również to, że fundacja ma pomysł na to miejsce. Nowa przestrzeń będzie idealnym miejscem na plenery malarskie czy warsztaty twórcze.”

Dodatkowo w odrestaurowanym pałacyku ma zostać umieszczona nowa stała wystawa „Interpretacje” ilustrująca historię architektoniczną założenia pałacowo-parkowego. Całkowita wartość projektu to ponad 1,7 mln zł, w tym 999 tys. zł to wsparcie z UE.

Zespół pałacowo-parkowy w Korczewie pochodzi z XVIII-XIX w. W skład zespołu wchodzą, m.in. pałac, dwie oficyny z galeriami, pałac letni „Syberia”, oranżeria, studnia (źródełko), ogrodzenie z kordegardą i bramą, a także 12-hektarowy park (pierwotnie było 35,5 ha).
Trwają prace nad przywróceniem dawnego wyglądu park. Zachowały się w nim, m.in. rzadkie i stare okazy drzew oraz zarośli np. ponad stuletnie platany, karagana syberyjska czy jesion płaczący. W tym roku, dzięki 48 tys. zł dotacji z budżetu województwa mazowieckiego, zostaną odtworzone drzwi i okna w oficynie zachodniej pałacu. Prace będą polegały na wykuciu z muru ościeżnic, obrobieniu ościeży okiennych, montażu okien oraz wymianie drzwi zewnętrznych łącznie z ościeżnicą i obróbka ościeży. Wcześniej pomoc władz Mazowsza pozwoliła na zrewitalizowanie terenu przy pałacu, m.in. utwardzenie ciągów pieszych i jezdnych (100 tys. zł), a także na opracowanie dokumentacji prac restauratorskich i konserwatorskich oraz zabezpieczanie zabytkowej tkanki pałacyku letniego „Syberia” – wsparcie Mazowsza na ten cel to również 100 tys. zł.

Autor nad Bugiem w Drohiczynie/fot. JS

Nad Bugiem na dziennikarzy, ale też na turystów czeka w tym roku nie lada gratka – rejsy katamaranem po malowniczej rzece. To pierwszy sezon kupionej w ubiegłym roku przez gminy Korczew i Drohiczyn – łodzi. Katamaran będzie pływał po Bugu, na terenach gminy Korczew i podlaskiej gminy Drohiczyn.

Wójt Korczewa Sławomir Wasilczuk, zaznaczył: To kolejny przykład świetnej, w tym przypadku międzywojewódzkiej współpracy. Przed nami pierwszy sezon. Liczymy, że turyści, ale i mieszkańcy pokochają ten nowy środek lokomocji i sposób podziwiania Bugu i nadbużańskich terenów. Dwukadłubowiec został kupiony ze środków unijnych, w ramach programu transgranicznego Polska-Białoruś-Ukraina. Program realizują partnerskie gminy mazowiecki Korczew i podlaski Drohiczyn.”

Mazowsze otworzyło w Płocku sezon letni