Odnajdź zdrowie i dobre samopoczucie w ojczyźnie Asklepiosa

dobre samopoczucie Grecja
fot. Haley Phelps / Unsplash

Grecja posiada wielką tradycję w zakresie praktyk związanych z dbałością o zdrowie i dobrostan człowieka. To doskonały kierunek dla tych wszystkich, którzy marzą o wakacyjnym wypoczynku i pragną jednocześnie zadbać o swoją kondycję i dobre samopoczucie.

Obcowanie z piękną, pełną uzdrawiających mocy przyrodą oraz najwyższe standardy oferowane przez profesjonalne ośrodki specjalizujące się w zabiegach terapeutycznych i rewitalizujących sprawią, że szybko odczujecie znaczącą poprawę stanu zdrowia i nastroju. Medycyna starożytnej Grecji, która znajduje swą kontynuację w tradycji ludowej, postrzega człowieka jako swoistą niepodzielną „całość”. Duch, umysł i ciało pozostają ze sobą w ścisłej relacji i wpływają na siebie wzajemnie. W tym ujęciu zdrowie pojmowane jest jako stan równowagi i właściwych wzajemnych relacji pomiędzy sferą świata emocjonalnego a sferą fizyczną danej osoby.

Grecka tradycja medyczna opiera się na łagodnych formach terapii. Uzdrowiska zdrojowe, zbilansowana dieta, terapie ziołowe, hipnoterapia, masaże relaksacyjne to tylko niektóre z wielu, owianych niegdyś nimbem tajemnicy kuracji, które przetrwały od starożytności po dzień dzisiejszy.

Dobre samopoczucie ojczyźnie Asklepiosa
fot. Tamara Bellis / Unsplash

Źródła termalne

Na terytorium Grecji znajduje się ponad 800 źródeł termalnych o różnych właściwościach i przeznaczeniu. Skład wód jest zróżnicowany i sprawia, że każde ze źródeł jest na swój sposób wyjątkowe. Niektóre wody uważane są za idealne do picia, np. te ze źródeł arkadyjskich, które słyną ze swych właściwości leczniczych przy dolegliwościach żołądkowych oraz z działania przeciwbólowego. Inne źródła, jak choćby Edipsos na wyspie Evia, Loutraki i Kaifas na Peloponezie, Eleftheron w Kavali czy Pozar w Macedonii, uważa się za doskonałe w przypadku schorzeń dermatologicznych oraz przewlekłych dolegliwości układu kostno-stawowego i mięśniowego. Funkcjonujące przy źródłach specjalistyczne ośrodki oferują doskonałą infrastrukturę i stałą opiekę medyczną świadczoną przez świetnie wyszkolony personel, który traktuje każdy przypadek indywidualnie.

Równie znane są też lecznicze właściwości wody morskiej. Centra thalassoterapii działające w Grecji, zwykle zintegrowane z luksusowymi obiektami hotelowymi, to idealne miejsce na zabiegi odnowy biologicznej i chwilę relaksu.

Grecja dobre samopoczucie spa
fot. Pixabay

Natura kocha piękno

Naturalne kosmetyki i metody pielęgnacji mają w Grecji długą tradycję. Piękno to proces wewnętrzny, którego ostatnim etapem jest promienny wygląd. Zdrowy i znajdujący się w stanie właściwej równowagi organizm promieniuje siłą i pięknem.

Grecka dieta, bogata w witaminy, minerały i błonnik pomaga organizmowi w odzyskaniu kondycji i pozbyciu się szkodliwych substancji. Oliwa z oliwek urzekająca swą jasnozieloną barwą, wspaniałe dojrzałe owoce i pożywne warzywa to prawdziwy eliksir młodości.
Kosmetologia oparta na surowcach pochodzenia naturalnego to bardzo dynamiczna gałąź greckiej gospodarki. Specjalistyczne sklepy oferują tu szeroką gamę doskonałych produktów, łączących w sobie starożytne tajemnice i receptury z najnowocześniejszymi metodami badań i produkcji.

Przyroda uzdrawia

Nie tylko specjalistyczne terapie, z których można korzystać w wielu prywatnych i publicznych centrach odnowy biologicznej, ale i sama grecka natura działa leczniczo i odświeżająco na umysł i ciało. Warto zauważyć, iż w połowie XIX w. Grecja została niejako odkryta na nowo przez podróżników przemierzających Europę w poszukiwaniu zdrowia i duchowego ukojenia. Tutejszy, śródziemnomorski klimat ze swymi łagodnymi zimami i nieodłącznym słońcem zawsze był czynnikiem korzystnie wpływającym na ludzki organizm. Greckie góry, słynące z krystalicznie czystego powietrza i łagodnego klimatu, uważane były za idealne miejsce by wzmocnić organizm i odzyskać kondycję fizyczną. Obszary nadmorskie były natomiast najczęściej wybierane przez tych wszystkich, którzy przybywali tu w poszukiwaniu duchowej równowagi i życiowej energii.

Artykuł powstał we współpracy z Grecką Narodową Organizacją Turystyczną w Polsce: http://www.visitgreece.gr