Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje – start kampanii ULC

Kampania namawiająca do podróżowania samolotami

15 czerwca na Lotnisku Chopina w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Urzędu Lotnictwa Cywilnego i przedstawicieli sektora lotniczego, która zainaugurowała ogólnopolską kampanię informacyjną „Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje”. Jej celem jest zachęcenie Polaków do wyboru transportu lotniczego podczas tegorocznych wakacji.

Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, powiedział: „Epidemia COVID-19 postawiła przed lotnictwem nowe zadania. Przewoźnicy oraz porty lotnicze wypracowały rozwiązania zmniejszające ryzyko epidemiologiczne. Jednak, abyśmy w pełni mogli cieszyć się lataniem, potrzebne jest konsekwentne budowanie zaufania pasażerów do korzystania z transportu lotniczego. Służy temu kampania informacyjna Urzędu Lotnictwa Cywilnego „Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje.”

Od początku pandemii eksperci są jednak zgodni, że samolot pozostaje zdecydowanie najbezpieczniejszym środkiem transportu również pod tym względem. Na pokładzie samolotu powietrze wymieniane jest nawet 30 razy na godzinę i jednocześnie filtrowane z ponad 99,99 proc. wszystkich cząstek, w tym wirusów. To sprawia, że ryzyko zakażenia COVID-19 na pokładzie samolotu jest znacznie niższe niż w innych środkach transportu, klimatyzowanym biurze czy restauracji.

Branża lotnicza bardzo szybko opracowała i wdrożyła nowe, skuteczne procedury zapewniające osobom podróżującym w pandemii bezpieczeństwo na wszystkich etapach podróży, tj. od przybycia na lotnisko, poprzez oczekiwanie w terminalu pasażerskim i lot na pokładzie samolotu. Spotkało się to z uznaniem ze strony pasażerów – w 2020 roku blisko 70 proc. z nich pozytywnie oceniło procedury bezpieczeństwa sanitarnego na polskich lotniskach i w samolotach.

Według badania przeprowadzonego przez Rockland Dutton na zlecenie IATA, 83 proc. pasażerów nie chce podróżować, jeśli na terenie danego państwa obowiązuje kwarantanna.

Anna Goławska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, podkreśliła: „Jednym z kluczowych przekazów kampanii jest uruchomienie Unijnych Certyfikatów COVID (UCC), dzięki którym będzie można bezpieczne i swobodnie podróżować pomiędzy państwami Unii Europejskiej w czasie pandemii. Te certyfikaty dadzą pasażerom pewność co do zasad podróżowania za granicę.
Przekraczanie granic państwowych, szczególnie dzięki nowemu Unijnemu Certyfikatowi potwierdzającemu zaszczepienie, przebycie choroby COVID-19 lub posiadanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, jest o wiele prostsze w realizacji niż jeszcze niedawno. To duże ułatwienie i szansa na bezpieczne podróżowanie.”

Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, dodał: „Odbudowa popytu na latanie i poprawa sytuacji całego rynku lotniczego stanowi bardzo duże wyzwanie, dlatego wspólnie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, Związkiem Regionalnych Portów Lotniczych oraz Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze” przygotowaliśmy ogólnopolską kampanię „Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje. Celem kampanii jest reaktywacja ruchu lotniczego, a ostatecznie wyjście lotnictwa z kryzysu, przywrócenie ruchu lotniczego do poziomu sprzed epidemii i dalszy rozwój tej gałęzi transportu.”

Stanisław Wojtera, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, skomentował: „Wierzymy, że tegoroczny sezon wakacyjny przyniesie długo oczekiwane ożywienie w ruchu lotniczym. Staramy się, aby zasady podróżowania były jak najmniej skomplikowane i zachęcały do latania. Dzięki Unijnemu Certyfikatowi COVID prostsze będą także procedury obsługi pasażerskiej na naszym lotnisku. Liczymy, że przekona to wszystkich do podróżowania, które znów będzie łatwe, a przede wszystkim bezpieczniejsze.”

Artur Tomasik, prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych przyznał: „To bardzo trudny rok dla zarządzających lotniskami, jednak w ostatnich tygodniach widać zwiększony ruch na polskich lotniskach, a pasażerowie doceniają wprowadzane przepisy bezpieczeństwa sanitarnego.
Większość pasażerów pozytywnie ocenia procedury bezpieczeństwa sanitarnego na lotniskach i na pokładach samolotów. To brak jednolitych zasad przemieszczania się w poszczególnych krajach oraz obowiązek kwarantanny powstrzymywał turystów przed decyzją o wylocie za granicę. Jestem przekonany, że dzięki Unijnemu Certyfikatowi COVID podróż lotnicza będzie mniej skomplikowana i Polacy powrócą do podróżowania samolotem.”

Janusz Janiszewski, p. o. prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz od 20 lat kontroler ruchu lotniczego, zaznaczył: „Wszystkie działania skierowane są na odbudowę zaufania pasażerów do lotnictwa i podkreślenie, że samolot jest bezpieczny pod każdym względem – technologicznym, środowiskowym oraz sanitarnym.
W PAŻP tęsknimy za latającymi pasażerami. Wszystkich zapewniamy, że niezależnie od sytuacji epidemiologicznej dbamy o bezpieczne polskie niebo przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przez 365 dni w roku. Profesjonalizm, zaangażowanie i poczucie odpowiedzialności polskich kontrolerów niech zachęcają Państwa do korzystania z podróży samolotami.”

Akcja informacyjna zaplanowana jest na sezon wakacyjny 2021, a jej działania obejmą outdoor, kampanię w Internecie i w mediach społecznościowych.