Od września ruszy trasa podziemna w Jarosławiu

archiwum

Trasa podziemna ma długość 187 metrów prowadzi pod trzema kamienicami, najniższy punkty znajduje się na głębokości ponad pięciu metrów poniżej poziomu płyty Rynku.

Podziemne Przejście Turystyczne w Jarosławiu powstaje w ramach projektu „Jarosław – Użgorod: wspólna inicjatywa na rzecz podniesienia atrakcyjności turystycznej historycznych miast partnerskich” realizowane wspólnie z ukraińskim miastem Użgorod. Korytarze zostaną podzielone na część gastronomiczno-handlową i wystawienniczą. W tej drugiej części znajdzie się m.in. łódź, która zabierze chętnych w wodną podróż w górę Sanu i Wisły.

Podczas wirtualnej wycieczki podróżni będą zatem czuć różne zapachy, jakie towarzyszyły ówczesnym pasażerom statków kupieckich, będą słyszeć dźwięki, głosy ptaków, nawoływania ludzi, czy odczuwać podmuchy wiatru oraz zobaczyć również typowe dla Wisły i Sanu krajobrazy oraz miasta: Sandomierz, Toruń, Gdańsk, Warszawę czy Kazimierz.

W Użgorodzie w ramach wspólnego projektu trwają prace adaptacyjne nieużytkowanego dotąd zamku Ambar z XVIII wieku. W jego podziemiach ma powstać muzeum wina i piwa z salą degustacyjną. W zamku swoje miejsce znajdzie też sala wystawiennicza, galeria sztuki, Centrum Informacji Turystycznej.

Wspólny polsko-ukraiński projekt „Jarosław – Użgorod: wspólna inicjatywa na rzecz podniesienia atrakcyjności turystycznej historycznych miast partnerskich” jest realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina.
Realizacja projektu rozpoczęła się w grudniu 2013 roku. Inwestycje mają zostać ukończone we wrześniu, a koszt inwestycji to 2 mln euro, z czego 90 proc. to środki unijne. Pozostałe 10 proc. to wkład własny obu partnerskich miast.