NYX Hotel Warsaw jeszcze bardziej otwiera się na sztukę

fot. archiwum NYX

NYX Hotel Warsaw organizuje konkurs dla artystów. Czwórka laureatów w nagrodę spędzi trzy tygodnie pobyt w tym obiekcie a najlepsze prace, powstałe podczas rezydencji zostaną odkupione przez organizatorów i włączone do kolekcji sztuki hotelu. Projekt NYX Hotels – Art Lives Here właśnie wystartował.

Paulina Kołodziejczyk Multi Property Manager Poland, pomysłodawczyni konkursu, powiedziała: „Cieszę, że rok po otwarciu hotelu NYX w Warszawie, możemy ogłosić projekt związany ze sztuką. W DNA marki NYX wpisana jest sztuka, dlatego powstał pomysł na projekt rezydencji NYX Hotels – Art Lives Here. W ten sposób jeszcze szerzej otwieramy drzwi dla sztuki. Chcemy, żeby zdolni artyści mieli szansę na rozwój dzięki ciekawym inicjatywom takim jak ta.”

Paulina Kołodziejczyk/fot. AG

Jacek Sosnowski, kurator kolekcji sztuki w NYX Hotel Warsaw, dodał: „Sztuka jest jednym z elementów marki NYX. Od początku mieliśmy pomysł, by każdy hotel NYX posiadał własną kolekcję złożoną z prac lokalnych artystów. Sztuka i jej odbiór to rzeczy wybitnie miejskie. To tutaj są galerie i muzea, a przede wszystkim artyści. Nawet jeśli w natłoku informacji i obrazów, które wypełniają dzisiejsze miasta po brzegi, sztuka zdaje się znikać z pierwszego planu, to jak nigdy łatwo jest po nią sięgnąć. Sztuka ulicy i sztuka w przestrzeni publicznej to ciągle ewoluujące zjawisko – kolekcja prac wykonanych dla hotelu NYX jest tego najlepszym przykładem. Sztuka w hotelu NYX nie tylko wypełnia pustkę. Sztuka w naszym hotelu nie jest jedynie dekoracją. Prace w NYX są swoista opowieścią o tym, jakie wartości reprezentuje NYX, w jakim otoczeniu się znajduje.”

NYX Hotel Warsaw zaprasza artystki i artystów do udziału w konkursie NYX Hotels – Art Lives Here, w którym nagrodą jest trzytygodniowa rezydencja artystyczna w zlokalizowanym w samym sercu Warszawy obiekcie. Rezydenci i rezydentki otrzymają do dyspozycji pracownię artystyczną oraz merytoryczne wsparcie ze strony jury i ambasadorów konkursu, a zwieńczeniem programu będzie prezentacja stworzonych przez uczestników prac. Jedna z nich, wybrana głosami internautów, ma szansę zostać zakupiona przez hotel i wyeksponowana obok prac takich artystek i artystów jak Anna Barlik, Norbert Delman, NeSpoon, Mariusz Tarkawian, Aleksandra Waliszewska czy Mariusz Waras.

Mural w lobby hotelu NYX autorstwa Mariusza Warasa/fot. archiwum hotelu NYX

Zainteresowani wzięciem udziału w konkursie powinni wejść na stronę: https://www.nyx-hotels.com/art-at-nyx – tutaj znajdują się potrzebne informacje, regulamin oraz formularze, które należy podpisać i odesłać wraz z fotografiami 3 wybranych prac ze swojego dorobku. Tematem pracy konkursowej powinny być inspiracje artysty krajobrazem miejskim.

Harmonogram konkursu

Konkurs jest przeznaczony dla artystek i artystów posługujących się w swojej twórczości malarstwem, rysunkiem, rzeźbą lub fotografią. Nie ma ograniczeń wiekowych, geograficznych, stażowych. W konkursie mogą wziąć udział zarówno doświadczeni artyści, jak i studenci szkół plastycznych lub amatorzy. Warunkiem jest posiadanie własnego protfolio.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 czerwca 2022 r.
Obrady jury – 4-6 lipca 2022 r.
Ogłoszenie wyników konkursu – 6 lipca 2022 r.
Zakończenie projektu i wernisaż – 21 września 2022 r.

Skład jury

Do udziału w konkursie hotel zaprosił uznanych przedstawicieli i przedstawicielki świata sztuki – artystów i profesjonalistów:

Iris Barak – kuratorka kolekcji sztuki sieci NYX HOTELS.
Jacek Sosnowski – kurator kolekcji sztuki NYX HOTEL WARSAW.
Mariusz Waras – muralista, grafik, projektant.
Marta Kołakowska – założycielka galerii sztuki współczesnej Leto.
Marcin Władyka – wykładowca Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Paulina Kołodziejczyk – Multi Property Manager Poland.

 fot. AG

Laureaci

Jury wybierze troje laureatów konkursu i zaprosi na trzytygodniową rezydencję do NYX Hotel Warsaw. Czwarta osoba zostanie wyłoniona w trakcie głosowania za pośrednictwem mediów społecznościowych. Aby umożliwić artystom pracę, jeden z hotelowych pokoi zostanie zaadaptowany na pracownię wyposażoną w niezbędne materiały. Ta wyjątkowa przestrzeń zapewni finalistkom i finalistom komfortowe warunki do stworzenia prac inspirowanych przestrzenią miejską, efektem której będzie powstanie dzieła inspirowanego przestrzenią miejską. Wszystkie prace zostaną następnie zamieszczone na kanałach społecznościowych hotelu i oddane pod głosowanie internautów. Praca, która zbierze najwięcej głosów, zostanie zakupiona przez hotel.

Zwieńczeniem projektu NYX Hotels – Art lives here będzie wystawa prac czworga rezydentów. Jedna z nich, wybrana przez internautów, zostanie wówczas uroczyście włączona do kolekcji sztuki hotelu.

https://www.nyx-hotels.com/art-at-nyx