Nowy Royal Tulip Warsaw Apartments nagrodzony w konkursie The International Hotel and Property Awards 2023

fot. materiały prasowe

W centrum tętniącej życiem Warszawy, przy ulicy Grzybowskiej na Woli, został otwarty hotel Royal Tulip Warsaw Apartments. Należący do Louvre Hotels Group i powstałej na zlecenie inwestora: spółki z grupy Marvipol Development S.A. obiekt, to opowieść o miejscach w stolicy. Wnętrza tego hotelu zostały docenione ostatnio przez jury konkursu The International Hotel and Property Awards 2023 w kategorii Hotel Design – Europe Award.

Bogata historia poszczególnych dzielnic i miejsc Warszawy, stała się inspiracją dla architektów Tremend odpowiedzialnych za aranżację wnętrz Royal Tulip Warsaw Apartments. Stworzyli oni koncepcję, której motywem przewodnim jest stolica wraz z jej dzielnicami, taki „Warsaw puzzle”.

Projektanci zainspirowani planem dzielnicowym stolicy z lat dwudziestych zeszłego wieku, nawiązali do jego kształtu i rozmieszczenia dzielnic już na samym parterze obiektu. W częściach wspólnych zatem można odnaleźć analogię do takich części miasta jak Wola, Śródmieście czy Żoliborz. Stąd też w strefie wejściowej znajdujemy się na granicy dwóch dzielnic Śródmieścia oraz Woli, tak jak ulica Grzybowska, będąca częścią wspólną dla nich obu.

Przystanek  – Śródmieście

Recepcja obiektu nawiązuje do Śródmieścia. Już na początku zapoznaje gości z mapą dzielnicową Warszawy lat dwudziestych, „wyrzeźbioną” na ścianie wejściowej. Owalny kształt stanowisk recepcji nawiązuje do Rotundy i zamysłu architektonicznego jej powstania – jako jedynego obiektu okrągłego w prostopadłościennej strukturze miasta. Jej pozginany, niczym harmonijka, dach stał się inspiracją do oryginalnej dekoracji ściennej za ladami recepcyjnymi.

Wielbiciele Warszawy dopatrzą się również inspiracji neonami Wars i Sawa, stolarką ulicy Smulikowskiego, czy secesyjną, balkonową balustradą kamienicy przy ul. Piękna 44. Układ drewnianej posadzki nawiązuje do heksagonów w Pałacu Myśliwieckich, natomiast  kolorystyka recepcji i lounge jest odbiciem barw mozaiki Grześkiewiczów – „W orbicie Słońca”. W strefie Web corner odnajdziemy zaś nawiązania do mozaik i obrazów Wojciecha Fangora.

Kawka na  Woli

Na parterze, na gości czeka kawiarnia nazwana z przymrużeniem oka – „swaWola”. Pomysł na kawiarnię w tym miejscu przywołała istniejąca tu niegdyś palarnia kawy „Pluton”, która znajdowała się przy ulicy Grzybowskiej i była pierwszą palarnią kawy w Polsce. Stare zdjęcia zajezdni i dawnych tramwajów o owalnych kształtach i bordowym kolorze, były inspiracją do stworzenia lady kawiarnianej w kształcie i barwie przypominającej ówczesne pojazdy szynowe.

Przypatrując się, możemy odkrywać kolejne charakterystyczne miejsca, jak na przykład ceglana ściana, przypominająca wolskie gazownie, kolorowe tablice nawiązujące do szkiełek fotograficznych – salonu Foton czy złote i miedziane elementy, które są ukłonem w stronę mieszczącej się tu fabryki sztućców Hefra.

Obiad na Żoliborzu

Zielony Żoliborz, jako najbardziej zielona dzielnica Warszawy patronuje restauracji Royal Tulip Warsaw Apartments.  Butelkowa zieleń ścian, jest bazą dla pozostałych elementów wykończenia. Podział sklepienia Teatru Komedia  odnajdziemy, w tym wypadku, na ścianach, a ciężkie aksamitne kotary w oknach, są niczym teatralna kurtyna. Kultowa kawiarnia Havana, a właściwie jej lada, wykończona drewnianymi lamelami, stała się motywem przewodnim niektórych ścian restauracji. By podkreślić urodę dzielnicy projektanci zaplanowali również aranżacje z roślin doniczkowych wkomponowanych w wystrój restauracji.

Aranżacja wnętrz Royal Tulip Warsaw Apartments, zaprojektowanych przez architektów Tremend, to sentymentalna podróż po Warszawie XX wieku. Poznając historię dzielnic, możemy za każdym razem odkrywać nowe nawiązania, rozkoszując się własnymi odkryciami. Wnętrza zachęcają do spacerów po Warszawie i odkrywania miejsc w murach Royal Tulip.