Nowy rekord w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia

Zwycięzcy Mistrzostw Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia/fot. archiwum Rabkolandu

Na Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia w Rabkolandzie, zgłosiło się 42 zawodników. Nowy mistrz stworzył balona o średnicy 31 cm – to nowy rekord kraju.

Pierwsze zawody odbyły się w 2003 roku i przyciągnęły aż 500 uczestników. Zadaniem zawodników jest wydmuchanie jak największego balona w obecności kadry mierzącej, zwanej sędziami balonowymi, którzy dokonują pomiaru za pomocą specjalnych balonomierzy. Jak twierdzą sami uczestnicy, idealny czas żucia gumy przed rozpoczęciem dmuchania to ok. 10 minut. Technika przeżuwania i styl są dowolne, a każdy uczestnik może opracować swój autorski sposób – liczy się efekt końcowy.

Nowy rekord

Podczas pierwszych mistrzostw zwycięzca stworzył balona o średnicy 20 cm, w 2021 roku padł natomiast nowy rekord – 26,1 cm. W tegorocznej edycji został on jednak pobity!

fot. archiwum Rabkolandu

Tegorocznym Mistrzem w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia został Michał Ryrak z Małej Góry, osiągając wynik aż 31 cm! Na podium znaleźli się również Monika Rozpęda z Tarnowa i Marek Bielski ze Starej Wsi, którzy wydmuchali balony o wielkości kolejno – 29 i 26,5 cm. Oznacza to, że wszyscy medaliści pobili dotychczasowy rekord. Wyróżnienia otrzymały również kolejne osoby, które w klasyfikacji zajęły miejsca IV-X.

Piotr Wiecha, właściciel Parku Rozrywki Rabkoland, powiedział: „Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia to nasza flagowa impreza, która w trakcie tych prawie 20 lat przyczyniła się do powstania grona niemal zawodowych przeżuwaczy. Nic dziwnego, jest to świetna zabawa nie tylko dla najmłodszych, ale także dla dorosłych.”