Nowy gospodarz schroniska Tery’ego w Tatrach Wysokich

AG

Po dwudziestu latach prowadzenia schroniska Tery’ego w słowackiej części Tatr Wysokich, odchodzi jeden z legendarnych „chatarów” – Miroslav Jilek.

Właściciel schroniska, stowarzyszenie słowackich turystów i wspinaczy Jamesak, w tajnym głosowaniu wybrał jego następcę.
W pierwszym etapie zgłosiło się 23 chętnych do prowadzenia tego schroniska.

Jak podkreślił szef Jamesaka, Igor Koller: „Tatrzański chatar musi być bardzo sprawny fizycznie, wytrzymały [psychicznie i fizycznie, musi mieć świetny kontakt z ludźmi, z którymi ma kontakt całą dobę. Musi też świetnie znać się na górach, wiedzieć o nich wszystko, przewidzieć na przykład zagrożenie lawinowe a swą wiedzę potrafić przekazać turystom. Z czterech schronisk jakie posiadamy „Merinka” wymaga najwięcej wkłady sił i zaangażowania.”

Do ścisłego finału dostało się trzech kandydatów: Marko Filipský, znany przewodnik górski Miki Knižka i ten, który ostatecznie zwyciężył – Peter Michalka. Pochodzi on z Bratysławy, ale ostatnie 15 lat życia spędził w Tatrach. Wiele lat pracował jako „nosisz” (tragarz donoszący prowiant do schronisk tatrzańskich), pracował w schronisku Tery’ego, zna dobrze Miro Jilka.

Igor Koller dodał: „Wszyscy trzej kandydaci mieli bardzo podobne poglądy na sposób prowadzenia Chaty Tery’ego, jej rozwój, zdecydowały szczegóły. Trzy kandydatury konsultowaliśmy szeroko rozumianym środowiskiem tatrzańskim.”

Dotychczasowy chatar, Miro Jilek, zadowolony z wyboru, dodał: „Peter jest znakomitym taternikiem, skialpinistą, nosiczem, na pewno da sobie radę nawet w najgorszych warunkach, Myślę że komisja wybrała najlepszego.”

Nowy chatar przejmie schronisko 1 listopada. Zgodnie z umową, roczny czynsz za schronisko wynosi 30 tysięcy euro.
Chata Tery’ego to najwyżej położone (2015 m) całoroczne schronisko w Tatrach. Położone jest w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich. Zbudowano je w roku 1899, według projektu architekta Gedona Majunkego.