Jeszcze więcej wyciągów i kolejek na Słowacji

archiwum SACR

Łączna kwota tegorocznych zimowych inwestycji w słowackich Tatrach (Niskich i Wysokich) przekroczy 45 milionów EURO.

Nowością w ośrodku narciarskim Jasna w sezonie 2013/2014 będzie nowa 6-osobowa kolejka krzesełkowa w rejonie Lucky, z nowej dolnej stacji Lucky do trasy zjazdowej Turisticka nr 5. Niebieska trasa zjazdowa Turisticka zostanie przedłużona aż do dolnej stacji nowej kolejki krzesełkowej na Luckach w związku z czym powstanie nowa niebieska trasa zjazdowa Lucky. Długość kolejki linowej: wyniesie 1 879,34 m, pokonywać ona będzie przewyższenie 344 m a jej przepustowość liczyć będzie 2460 osób/godz. (czas jazdy 6 min 16 sekund).
Ponadto na Chopoku zostanie otwarty wielofunkcyjny kompleks ROTUNDA. Znajdować się będzie w nim m.in. panoramiczna restauracja z kominkiem dla 100 osób, południowy taras z barem dla 200 osób, część noclegowa z 4 apartamentami dla 16 osób i recepcją, restauracja na parterze dla 60 osób oraz połączenie górnej stacji kolejki Funitel i 15 MGD Kosodrevina – Chopok z poczekalnią na wypadek złej pogody
Z kolei w Tatrzańskiej Łomnicy największą inwestycja będzie otwarcie nowej 15-osobowej kolejki gondolowej ze stacji START do stacji ŁOMNICKI STAW. Nową kolejka linową zastąpi 4-osobową kolej gondolową, która kursowała od 1995 roku i przewiozła ponad 6 milionów turystów. Kolejka umożliwi jazdę przy wietrze o prędkości do 90 km/godz. Kursować będzie 37 kabin. Długość kolejki linowej to 2 073 metrów, będzie ona pokonywać przewyższenie wynoszące 597 metrów a przepustowość będzie wynosić 2400 osób na godzinę (czas jazdy to 7 minut).
Warto zaznaczyć, że w Szczyrbskim Jeziorze w nadchodzącym sezonie otwarte będą dwie nowe trasy zjazdowe (niebieskie) o długości 2,2 km, które będą sztuczne naśnieżane.