Nowe obietnice Ministerstwa Rozwoju po spotkaniu z branżą turystyczną

Jadwiga Emilewicz z Ministerstwa Rozwoju
Wystąpienie Jadwigi Emilewicz po spotkaniu z przedsiębiorcami fot. Twitter

Ze strony Ministerstwa Rozwoju pojawił się zarys propozycji pomocowych skierowanych do przedsiębiorców turystycznych. O szczegółach rozmawiała dziś wicepremier Jadwiga Emilewicz oraz zaproszeni przez nią przedstawiciele branży turystycznej i eventowej. Przedsiębiorcy mają otrzymać wsparcie płynnościowe oraz dostęp do kredytów, touroperatorzy – wsparcie w otrzymaniu gwarancji ubezpieczeniowej oraz pomoc w uporaniu się ze zwrotami pieniędzy dla klientów.

Zapowiadane tydzień temu spotkanie w sprawie pomocy dla branży turystycznej przyniosło kilka konkretnych pomysłów na pomoc, jednak nadal bez szczegółowych rozwiązań. Pokrótce podsumowuje je na Twitterze wicepremier Jadwiga Emilewicz.

TFG pomoże w zwrotach dla klientów

“Rozmawiano o wsparciu płynnościowym dla organizatorów turystyki. Pojawiła się perspektywa wprowadzenia dobrego rozwiązania problemu zwrotu środków dla klientów – spłaty być może będą kredytowane przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. TFG weźmie kredyt i udzieli touroperatorom pożyczek na spłaty Pojawił się też pomysł na reasekurację gwarancji ubezpieczeniowych dla touroperatorów. Ubezpieczyciel Kuke SA, dysponujący funduszami europejskimi, ma przygotować kredyty na gwarancje i ma być ich reasekuratorem” – dowiadujemy się od wiceprezesa PIT Andrzeja Kindlera.

W spotkaniu brali udział przedstawiciele BGK ARP, które, jak relacjonował szef sztabu TUgether Bartosz Bieszyński, “przedstawiły dodatkowe możliwości udzielenia kredytów i wsparcia spłaty rat leasingu.” Branża eventowa może uzyskać zmniejszenie VAT na usługi konferencyjne i kongresowe, a także dostęp do funduszu grantowego na projekty prowadzone w innych krajach UE.

Udrożnić dostęp do kredytów bankowych

Poruszono również temat braku dostępu do kredytów bankowych, mimo gwarancji z BGK. Problem ma zostać rozwiązany poprzez porozumienie BGK z bankami. Te ostatnie mają przyjąć inne kryteria oceny zdolności kredytowej podmiotów turystycznych.

“Będziemy także, do tego się zobowiązaliśmy, przygotowywać specjalny pakiet, który będziemy chcieli notyfikować w komisji Europejskiej, właśnie dla tej branży. W tym pakiecie zawrzemy szczególne rozwiązania dla tych najmniejszych podmiotów działających w branży: przewodników, pilotów wycieczek, agentów. To będzie wymagało nieco więcej pracy, ale jesteśmy na to gotowi” – zadeklarowała Jadwiga Emiliewicz.

W przyszłym tygodniu ma odbyć się kolejne spotkanie robocze. Branża turystyczna nadal czeka na wdrożenie konkretnych rozwiązań.