Nowe, kulturalne życie łódzkiej elektrowni

Tuż przy dworcu kolejowym Łódź Fabryczna funkcjonuje nowoczesne centrum kulturalno-edukacyjne. Popularna nazwa EC1 nawiązuje do historii tego miejsca – centrum urządzono na terenie dawnej elektrowni EC1.
To kolejny dobry przykład, jakim przemianom ulega Łódź. I jednocześnie kolejny punkt na coraz bogatszej mapie turystycznych atrakcji miasta.
Historia elektrowni w tym miejscu, to początek wieku – pierwszy prąd popłynął stąd w 1907 roku. Elektrownię rozbudowywano w latach 20., 30. 50. W 1960 roku najstarszej elektrowni łódzkiej nadano nazwę EC1. Elektrownię zamknięto w 1999 roku, sześć lat później przejęło ją miasto.
Budynki, które obecnie zaadaptowano, zbudowano w dwóch stylach: secesji i modernistycznym. Wszystkie przystosowano do nowej roli, pozostawiając jednocześnie architekturę i wiele elementów wewnętrznych dawnej elektrowni. Centrum jeszcze się rozbudowuje, w przyszłym roku na jego terenie, w nowym budynku powstanie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Będą tutaj organizowane wystawy związane z komiksem i grami komputerowymi.
W dawnej Hali Maszyn zachowano metalowe schody, pomosty – tutaj organizowane są wystawy i wydarzenia, np. wystawa Leonardo da Vinci – Energia Umysłu, Festiwal Transatlantyk.
Całe Centrum Nauki i Techniki EC1, to wielka (8 tys. metrów kwadratowych, ponad 150 eksponatów) interaktywna i edukacyjna wystawa.
W dostępny sposób pokazuje i uczy jak powstawała w tym miejscu energia. Możemy więc zobaczyć cały proces, od momentu dostarczenia do elektrowni węgla, przez palenie nim. Możemy wejść do jednego z wielkich kotłów. Idziemy ścieżką przetwarzania energii, rozwoju cywilizacji, poznajemy mikro i makrokosmos. Przebojem dla młodszych są izba druida i pracownia alchemika. Dla starszych dzieci – drukarka 3D. Miejsce znalazły także laboratoria, w których powadzone są warsztaty dla grup szkolnych.
Wystawa stała „Rozwój wiedzy i cywilizacji”, podzielona jest na cztery strefy: izba druida i pracownia alchemika (symboliczne początki cywilizacji), proste maszyny mechaniczne – od dźwigni i równi pochyłych przez układ bloczków linowych i przekładnie, aż po pełnowymiarową drezynę ręczną; strefa akustyczna, strefa związana z aerodynamiką, hydrodynamiką i ciśnieniem.
Na wyobraźnię działają zachowane oryginalne elementy wnętrza.
EC1 szybko zyskało popularność, w ostatnią Noc Muzeów odwiedziło je ponad 4,5 tys. osób. Jednocześnie Centrum może zwiedzać dwa tysiące ludzi. EC1 można zwiedzać indywidualnie lub z grupach z przewodnikiem. Gro zwiedzających na co dzień, to grupy szkolne, ale z Centrum korzystają także dorośli i firmy. Na dole znajduje się audytorium na 150 osób. Na gości czeka też restauracja na 60 osób.
Pierwszym elementem EC1 było Planetarium, które w 2016 roku otrzymało Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Dysponuje ono ekranem sferycznym o średnicy 14 metrów.
Jeśli zaś mało nam wrażeń, idźmy w górę. W cenie biletu można wejść spiralną pochylnią na taras widokowy na wysokości 40 metrów usytuowany na dawnej chłodni kominowej. Chyba nie ma lepszego miejsca w Łodzi do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z panoramą miasta
Na zwiedzanie samego Centrum najlepiej zarezerwować 3 godziny, na seans w Planetarium trzeba doliczyć trzy kwadranse. Z uwagi na doskonałą lokalizację, EC1 jest świetnym pomysłem dla grup wybierających się do Łodzi. Może być (i coraz częściej bywa) głównym celem wyprawy do Łodzi pociągiem. Dla warszawiaków i mieszkańców Mazowsza może być alternatywą (i okazją do porównania dla Centrum Nauki Kopernik). Dla wszystkich grup i turystów indywidualnych wybierających się do Łodzi, to obecnie punkt obowiązkowy do odwiedzenia.
EC1 kandyduje do Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej.
{gallery}8782{/gallery}
POWIĄZANE WPISY
26 maja 2023
Polski szef kuchni zdobywa tytuł najlepszego managera Marriott na świecie
Piotr Lasecki, szef kuchni hotelu Courtyard by Marriott Warsaw Airport, został…
0 Komentarzy3 Minuty
18 maja 2023
Travelist.pl: tegoroczne wakacje droższe niż kiedykolwiek wcześniej
Już tylko kilka tygodni pozostało do rozpoczęcia wakacji 2023. Niestety zapowiadają się…
0 Komentarzy5 Minuty
18 maja 2023
Rusza nowa kampania „Wrocław miasto przygody”. W tle poszukiwanie skarbu i dawna legenda
Opactwo benedyktynów, Skarb Ołbiński, pościgi i historia Wrocławia – właśnie to będą…
0 Komentarzy5 Minuty
15 maja 2023
Pętla Szczyrkowska już po wiosennych przeglądach. TMR zaprasza na wędrówkę po Beskidzie Śląskim
Ośrodki turystyczne Szczyrk Mountain Resort i COS OPO Szczyrk zapraszają całe rodziny do…
0 Komentarzy1 Minuty
11 maja 2023
Kongres Impact’23: Ponad 4,5 mln zł wsparcia dla poznańskich firm i hoteli
Wczoraj w Poznaniu rozpoczęła się kolejna edycja międzynarodowego kongresu Impact’23, a…
0 Komentarzy3 Minuty
10 maja 2023
Mazowsze oficjalnie otwiera sezon turystyczny 2023. Rosnący ruch turystyczny i nowe inicjatywy promocyjne
Na pokładzie statku Info Barka w Warszawie oficjalnie otwarto sezon turystyczny 2023 na…
0 Komentarzy2 Minuty
27 kwietnia 2023
Małopolska z nową kampanią promującą turystykę kulinarną
Województwo Małopolskie startuje z nową kampanią promującą turystykę kulinarną, jako…
0 Komentarzy2 Minuty
27 kwietnia 2023
POT partnerem merytorycznym europejskiego forum lotniczego Routes Europe 2023 w Łodzi
Polska Organizacja Turystyczna została partnerem merytorycznym europejskiego forum…
0 Komentarzy2 Minuty
25 kwietnia 2023
Rego-Bis i Bośnia partnerami Międzynarodowych Targów Turystycznych w Zabrzu
Na tegorocznej, XIII edycji tej imprezy królowały Bałkany. To wszystko dzięki gościom z…
0 Komentarzy4 Minuty