Nowe atrakcje na Zamku Chęcińskim
Nowymi atrakcjami są już krzesło czarownicy i fotel inkwizytora, które kilka dni temu pojawiły się na Zamku Górnym. Znajdujący się w tym miejscu skarbiec został doposażony o dziesięć chorągwi, a w piwnicach warowni powstało lapidarium, gdzie można zobaczyć kamienne fragmenty zamku.
Monika Majchrzyk, dyrektor Zamku Królewskiego w Chęcinach, powiedziała: „Udostępniliśmy dla turystów aż siedemnaście cennych elementów architektonicznych, między innymi takich jak gargulec, cios narożny, czy też obramienia drzwi i otworów okiennych.”
Na Zamku Dolnym stanęły drewniane stoły do gier z siedziskami. Można zagrać w szachy, karty czy chińczyka. Wszystkie gry są na wyposażeniu i można je pobrać u obsługi Zamku. Wielką popularnością cieszy się także „koło fortuny“. Kręcąc nim losujemy historyczne postacie, w które turyści chętnie się wcielają podczas zwiedzania. Od czasu do czasu „koło fortuny“ przeradza się tu w prawdziwą grę, podczas której można wygrać cenne nagrody. W wybrane dni „zamkowi“ animatorzy malują dzieciom buzie i robią pokazy skręcania balonów, a sami milusińscy mogą pokolorować malowanki.
21 czerwca odbędzie się „Noc na Zamku”! Jej kolejne edycje zaplanowane są także na lipiec i sierpień!
Odwiedzając Zamek Królewski w Chęcinach warto też zajrzeć do zabytkowej kamienicy „Niemczówka“ przy ulicy Małogoskiej 7. Po przekroczeniu jej progu powita nas dwórka i mieszczka wraz z dziećmi, a dosłownie krok dalej, w Zbrojowni panowie z przekroju XI-XVII wieku prezentują swój ubiór i sprzęt bojowy. Zgromadzono tu repliki broni i zbroje używane od wczesnego średniowiecza po XVII wiek. Zbrojownię można zwiedzić bezpłatnie po okazaniu biletu wstępu na Zamek.
W Sali Wielkiej nadal można obejrzeć film, który doskonale prezentuje walory i atrakcje Gminy i Miasta Chęciny. Zmiany bez wątpienia pozytywnie zaskoczą turystów, którzy zajrzą do piwnic renesansowej „Niemczówki“. Poza czasowymi wystawami, jakie są tu do podziwiania, największą atrakcją bez wątpienia jest makieta Zamku Królewskiego w Chęcinach z czasów jego świetności. Poszerzono także zakres tematyczny prowadzonych w „Niemczówce“ lekcji tematycznych.
Monika Majchrzyk podkreśliła „W ofercie dostępne są trzy tematy lekcji historycznych: „Rycerze i zamki“, „Szlachta polska“ oraz „Wnętrze Góry Zamkowej“. Dwie pierwsze dotyczą głównie historii, zaś ostatnia to typowo zagadnienia przyrodnicze, skupione na geologicznych walorach terenu. Każdy program trwa około pięćdziesięciu minut zachwycając pięknymi slajdami i barwnymi opowieściam.”
Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, dodał: „Odrestaurowanie Zamku było prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Od momentu rewitalizacji liczba turystów stale rośnie. Tak duże zainteresowanie to przede wszystkim umiejętne wykorzystanie zabytku. – Na terenie Gminy i Miasta Chęciny mamy mnóstwo atrakcji. Poza Zamkiem, który już dawno został okrzyknięty perłą turystyczną Regionu Świętokrzyskiego, tylko w samym mieście mamy renesansową Niemczówkę oraz kilka znaczących obiektów sakralnych, a także osławioną już „Ścieżkę Mnicha” i „Szlak Króla Władysława Łokietka“. Nasz Król stojąc na Rynku Górnym w Chęcinach osobiście obserwuje turystów cierpliwie pozując z nimi do zdjęć. Cały czas staramy się poszerzać naszą ofertę turystyczną, a wszystkie nowe atrakcje sprawiają, że każdego roku do naszej gminy Chęciny przyjeżdża około pół miliona turystów.“
POWIĄZANE WPISY
13 czerwca 2025
Prezes Grupy Arche apeluje o zmiany w prawie dotyczącym zabytków
W trakcie III Forum Rewitalizacji, które odbywa się 13 czerwca w Łodzi, prezes Grupy…
0 Komentarzy3 Minuty
13 czerwca 2025
OLX: coraz więcej Polaków wybiera urlop w kraju
Polacy coraz chętniej wybierają wypoczynek w kraju, choć urlop nad Bałtykiem może…
0 Komentarzy4 Minuty
12 czerwca 2025
Tribe: nowy hotel w Budapeszcie, zapowiedź w Słowenii i debiut w Krakowie
Tribe, designerska marka lifestyle’owa należąca do grupy Accor, ogłasza kolejne…
0 Komentarzy2 Minuty
10 czerwca 2025
Przewodnik Michelin 2025: Wrocław debiutuje, Warszawa z nowym wyróżnieniem
Michelin zaprezentował nową selekcję restauracji ujętych w Przewodniku Michelin Polska…
0 Komentarzy11 Minuty
6 czerwca 2025
Rozpoczęto prace nad Strategią Rozwoju Turystyki Zorganizowanej w Polsce na lata 2026–2035
Przedstawiciele branży turystycznej rozpoczynają prace nad Strategią Rozwoju Turystyki…
0 Komentarzy1 Minuty
6 czerwca 2025
Smaki sprzed tysiąca lat w nowoczesnym wydaniu. Gniezno uruchomiło nowy produkt kulinarny turystyki sieciowej
W ramach obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego miasto zaprasza na „Ucztę…
0 Komentarzy3 Minuty
4 czerwca 2025
ESPT i ZUS zapraszają branżę turystyczną na webinar
Europejskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców Turystycznych (ESPT) zaprasza właścicieli biur…
0 Komentarzy3 Minuty
4 czerwca 2025
DOT świętuje 25-lecie. Region przyciąga miliony turystów
Stowarzyszenie założyło pięć podmiotów, po roku było ich trzydzieści. Dziś Dolnośląską…
0 Komentarzy5 Minuty
3 czerwca 2025
Mazowsze otwiera sezon turystyczny 2025
2 czerwca na pokładzie statku Fisherman odbyła się konferencja prasowa inaugurująca letni…
0 Komentarzy4 Minuty