Nowa kampania promująca Dolny Śląsk. W roli głównej szlak zamków i pałaców

Zamek Grodziec
Zamek Grodziec / fot. J. Krzeszowski

Rusza nowa akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zachęcająca do odkrycia najpiękniejszych zabytków w regionie.

“Dolny Śląsk ma się czym pochwalić, to właśnie w naszym regionie znajduje się kilkaset zamków i pałaców – najwięcej w całym kraju. Wiele z nich zostało połączonych w ramach Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców. Warto je odwiedzać i poznawać ich historię. Te zabytkowe budowle położone na Dolnym Śląsku to nasze cenne dziedzictwo kulturowe i piękna wizytówka regionu. Zachęcam do udziału w nowej kampanii i zwiedzania Dolnego Śląska #pokrólewsku” – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

“Podczas pierwszej tegorocznej kampanii promocyjnej przekonywaliśmy, że Dolny Śląsk jest dla każdego, a dziś chcemy udowodnić, że nawet dla najbardziej wymagającego turysty. Wędrówki Szlakiem Zamków i Pałaców to okazja do podróży w czasie. Zachęcam, aby przy okazji zwiedzania poznać nie tylko historię obiektów, ale także historię ich słynnych mieszkańców” – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Nowy przewodnik, artykuły i social media

W ramach kampanii Dolny Śląsk #pokrólewsku powstanie seria artykułów i filmów, w planach jest także komunikacja w social mediach oraz nowy przewodnik prezentujący uroki regionalnych zamków i pałaców.

“Ponad 50 najbardziej charakterystycznych dla Dolnego Śląska obiektów zostanie zaprezentowanych w przygotowywanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego publikacji. Wśród nich pojawią się perły architektury, czyli wizytówki naszego regionu jak Pałac Marianny Orańskiej, ale również mniej znane obiekty, które przy bliższym poznaniu potrafią zachwycić” – podkreśla Bartłomiej Kubicz, dyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji.

Wakacyjne wydarzenia w dolnośląskich zamkach i pałacach

W najbliższy weekend (22-23 lipca) Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprasza na Turniej 4 Zamków. W zamku Świny nie zabraknie pokazów kowalskich i rycerskich, a także warsztatów ceramicznych i zielarskich, a w zamku Bolków na turystów czekać będą warsztaty łucznicze czy pokazy tańców dawnych. W sobotę o godzinie 17:00 odbędzie się wielka parada rycerska z zamku Bolków do zamku Świny.

Zamek Grodziec także otwiera drzwi do dawnych czasów i już 22 lipca czeka na śmiałków z wyjątkowym nocnym zwiedzaniem „Legenda o przeklętym rycerzu”.

Zamek Książ w trakcie Letniego Festiwalu Tajemnic (5-6 sierpnia) przeniesie turystów do niesamowitego świata technologii, robotów, sztucznej inteligencji oraz wirtualnej rzeczywistości.

Festiwalowymi propozycjami zaskoczy również Zamek Czocha, który oferuje, m.in. wydarzenie „Czarodziejem być… Szkoła magii” (18-20 sierpnia). Pokazy z ogniem, animacje dla dzieci, bohaterowie powieści „Harry Potter” – to będą trzy dni magii i czarodziejstwa.

Zamek Sarny, który rok po roku odzyskuje dawną świetność, przyciąga nie tylko zachowanymi malowidłami, pięknym parkiem oraz spichlerzem dworskim. Z okazji ukończenia konserwacji malowidła ołtarzowego w kaplicy Św. Jana Nepomucena i odkrycia XVII-wiecznej polichromii – 25 lipca – odbędzie wieczór muzyki wczesnobarokowej. W renesansowych wnętrzach twierdzy można też zobaczyć do 30 listopada wystawę „Współczesna architektura krajobrazu w grupie wyszehradzkiej”. W galerii obrazów prezentowanych jest 40 obiektów zaprojektowanych przez inżynierów z Czech, Słowacji, Polski i Węgier.

W Pałacu w Krzyżowej odbędzie się festiwal Summer Guitar Festival (6-13 sierpnia). Impreza obejmuje zajęcia indywidualne i grupowe, konkursy gitarowe (gry klasycznej i fingerstyle), koncerty, wykłady oraz prezentacje instrumentów, adresowane do wszystkich miłośników gry na gitarze – od amatorów po profesjonalnych, doświadczonych już muzyków.

Dni Fantastyki (25-27 sierpnia) odbędą się w Zamku w Leśnicy, będzie okazja do spotkań ze znanymi autorami, m.in. Anną Sokalską, udziału w panelach dyskusyjnych, turniejach planszówek i innych atrakcji.

Do poznania dawnych regionalnych smaków zachęca pałac Kamienica. Można tam skosztować potraw inspirowanych dawnymi regionalnymi przepisami oraz francuską i polską kuchnią pałacową. To podróż przez pory roku, to kwintesencja idei “z ogrodu na stół” Kucharze w rezydencji na nowo odkrywają historyczne przepisy Hrabstwa Kłodzkiego, wykorzystując je jako uzupełnienie współczesnych potraw. Do 31 lipca pałac bierze udział w festiwalu Fine Dining Week. To wyśmienita okazja, aby spróbować pięciodaniowego zestawu degustacyjnego.