Novaturas – rekordowa przedsprzedaż oferty letniej

archiwum Novaturas

Novaturas, największy touroperator na Litwie, Łotwie i w Estonii, który planuje w tym roku zadebiutować na giełdach w Warszawie oraz w Wilnie, notuje rekordowe wyniki przedsprzedaży. Zainteresowanie ofertami typu first minute wzrosło niemal dwukrotnie w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

Z ofert typu first minute, sprzedanych przed końcem 2017 roku, skorzystało aż 84 proc. klientów więcej niż rok wcześniej. Oznacza to, że już ponad 61 tys. mieszkańców krajów bałtyckich zdecydowało się spędzić tegoroczne wakacje zagranicą razem z Novaturas.

Linas Aldonis, dyrektor generalny Novaturas, powiedział: „Coraz więcej osób stać na zagraniczne wczasy i częstsze podróże w ciągu roku. Rosną wydatki na zagraniczne wycieczki zorganizowane, czemu sprzyja stabilna i silna kondycja gospodarek krajów bałtyckich. Zagraniczne wakacje są ponadto gwarancją dobrej pogody. Odnotowaliśmy, że znacznie więcej naszych klientów niż kiedykolwiek wcześniej planuje swoje letnie wakacyjne podróże z wyprzedzeniem, decydując się na oferty first minute.”

Według Aldonisa, w tym roku łowcy ofert last minute nie będą mieli wielu powodów do zadowolenia, biorąc pod uwagę bardzo wysokie wyniki przedsprzedaży notowane przez praktycznie wszystkie biura podróży. Hotele w niektórych popularnych resortach turystycznych już dziś mają niemal pełne obłożenie na sezon letni. Novaturas sprzedał już 30 proc. swojej całej oferty przygotowanej na lato 2018.

Bardzo duży wzrost zainteresowania ofertami typu first minute w krajach bałtyckich jest widoczny na przestrzeni ostatnich trzech lat. Swoje letnie wakacje 2016 zarezerwowało z wyprzedzeniem 20 tysięcy osób (wg stanu na koniec grudnia roku poprzedniego). Ta liczba wzrosła do 33 tysięcy w przedsprzedaży na sezon letni 2017, a w tym roku letnie wakacje wykupiło już 61 tysięcy klientów Novaturas. Tylko na Litwie, która jest największym rynkiem spośród krajów bałtyckich, sprzedaż ofert typu first minute na sezon letni 2018 wzrosła o 120 proc., co oznacza, że Litwini kupili już 34,9 tysięcy wycieczek.

Największą popularnością mieszkańców regionu cieszą się: Turcja, Grecja, Bułgaria, Egipt oraz Hiszpania.

Linas Aldonis dodał: „Te kraje są szczególnie lubiane przez rodziny z dziećmi – spełniają ich różne oczekiwania. Pragnący przede wszystkim relaksu, mogą cieszyć się słońcem nad basenem hotelowym lub na plaży. Z kolei osoby preferujące bardziej aktywny wypoczynek, mają do wyboru wiele atrakcji wodnych.”

Mówiąc o preferencjach Litwinów, warto wspomnieć, że wprowadzone do oferty w ubiegłym sezonie Chorwacja i Czarnogóra cieszą się rosnącą popularnością. W przypadku tych dwóch kierunków odnotowano największy wzrost sprzedaży ofert typu first minute na sezon letni 2018 – aż o 155 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Maroko, gdzie na wakacje w 2018 roku zdecydowało się już dwukrotnie więcej turystów niż przed rokiem.

Litwini podróżują także w sezonie zimowym. Choć za nami dopiero jego pierwsza połowa, Novaturas sprzedał już dwukrotnie więcej wycieczek niż rok wcześniej.

Linas Aldonis skomentował: „Litwini tak bardzo polubili zagraniczne podróże, że przerosło to nasze oczekiwania i zwiększyliśmy liczbę rezerwacji lotów oraz miejsc w popularnych hotelach. Mimo to ci, którzy liczą na okazje last minute, z pewnością będą mieli ograniczony wybór.”

Wielu Litwinów w sezonie zimowym wybiera podróże do ciepłych krajów.

Linas Aldonis podkreślił: „Litwini tęsknią za słońcem po dość chłodnym lecie, co wpłynęło na wzrost sprzedaży wycieczek do krajów o cieplejszym klimacie. Sprzedaliśmy o 125% więcej biletów do Egiptu, zanotowaliśmy dwukrotny wzrost w przypadku odległych krajów egzotycznych oraz o 15% więcej wyjazdów narciarskich.”

Najpopularniejszymi kierunkami w sezonie zimowym są Egipt, Tajlandia i Wietnam.

2018 będzie wyjątkowym rokiem dla Novaturas także z uwagi na to, że spółka planuje debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz na Nasdaq w Wilnie.

Aldonis powiedział: „Novaturas jest liderem na bardzo atrakcyjnym rynku turystycznym w krajach bałtyckich, z rozpoznawalną marką oraz przejrzystym i efektywnym modelem biznesowym, który zapewnia rentowny wzrost i umożliwia regularną wypłatę dywidendy. Jest to więc bardzo atrakcyjna propozycja zarówno dla inwestorów instytucjonalnych jak i detalicznych.”