Novaturas: gorsze wyniki w trzecim kwartale to wina pogody

materiały prasowe

Grupa Novaturas podaje wyniki finansowe po trzecim kwartale 2018 roku, który pod względem rentowności był gorszy niż rok temu. Touroperator dopatruje się przyczyny w warunkach pogodowych. W sumie firma zanotowała w ciągu dziewięciu miesięcy 30-proc. wzrost przychodów i 32-proc. wzrost liczby klientów.

Novaturas, największy operator turystyczny w krajach bałtyckich, którego akcje notowane są na GPW w Warszawie i Nasdaq w Wilnie, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2018 r. odnotował wzrost skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży o blisko 30 proc. r/r do 140,2 mln euro. Z oferty grupy od początku roku do końca września br. skorzystało łącznie 243,6 tys. klientów, czyli o 32 proc. więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i więcej niż w całym 2017 r. (233,5 tys. klientów).

Novaturas wraca na Dżerbę

„Liczba klientów zwiększyła się na niemal wszystkich turystycznych kierunkach, a największą popularnością wśród mieszkańców krajów bałtyckich cieszą się od lat: Turcja, Grecja oraz Bułgaria. Jak co roku wzbogacamy przy tym ofertę Grupy Novaturas o nowe destynacje. W sezonie letnim 2018 ponownie zaproponowaliśmy naszym klientom wyjazdy na tunezyjską wyspę Dżerba” – skomentował Linas Aldonis, dyrektor generalny Novaturas.

Pogoda dopisała, lasty już nie

Trzeci kwartał wpłynął negatywnie na wyniki osiągnięte przez grupę w ciągu dziewięciu miesięcy 2018 r.

Jak czytamy w komunikacie, „niższe rok do roku zyski zanotowane w miesiącach letnich to efekt nadzwyczaj gorącego i suchego meteorologicznego lata, które we wszystkich trzech krajach bałtyckich rozpoczęło się już w maju i utrzymywało się przez czerwiec, lipiec i sierpień.”
„Upalne lato ograniczyło popyt na wyjazdy zagraniczne, co przełożyło się negatywnie na zainteresowanie ofertami last minute. W celu ożywienia popytu i sprzedaży przygotowanej oferty, musieliśmy dostosować ceny, co odbiło się na rentowności naszej sprzedaży” – wyjaśnił Linas Aldonis.
Narastająco, za dziewięć miesięcy 2018 r. skonsolidowana EBITDA Grupy sięgnęła 7,4 mln euro (spadek o 20 proc. r/r), a zysk netto wyniósł prawie 5,7 mln euro (-25% r/r).