Nocowanie.pl: wzrost rezerwacji na święta i sylwestra poza domem

fot. archiwum Nocowanie.pl

Bożonarodzeniowe i sylwestrowe rezerwacje rosną z dnia na dzień. W październiku portal Nocowanie.pl odnotował cztery razy więcej rezerwacji niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

Polska branża turystyczna ma powody do optymizmu – wynika z danych zebranych przez Nocowanie.pl.

„Liczba zimowych rezerwacji zaczęła szybko rosnąć. Choć do końca miesiąca zostało jeszcze kilka dni, to już teraz rezerwacji dokonanych w październiku na okres świąteczno-noworoczny mamy cztery razy więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku” – mówi Tomasz Zaniewski, wiceprezes Nocowanie.pl

Miesiąc do miesiąca wzrost liczby rezerwacji na ostatnie dni roku wyniósł 79 proc. Powody do zadowolenia mają przede wszystkim właściciele obiektów noclegowych zlokalizowanych w Zakopanem, Wiśle i Bukowinie Tatrzańskiej, bo to one zajmują podium w kategorii najczęściej wybieranych miejscowości. Tuż za nimi lokuje się coraz bardziej popularna Krynica Zdrój, która jest przy okazji nieco tańsza niż pierwsza trójka. Średnio za osobę za noc rezerwujący płacą w Krynicy w okresie świąteczno-noworocznym 89 zł za noc.

Tymczasem w Wiśle i Bukowinie Tatrzańskiej trzeba się liczyć ze średnim wydatkiem 92-96 zł za nocleg dla jednej osoby. Drożej jest w stolicy Tatr, gdzie średni koszt noclegu wynosi 117 zł. Więcej pieniędzy turyści zostawiają w Karpaczu (średnio 127 zł), Białce Tatrzańskiej (137 zł) czy Poroninie (144 zł).

Święta i sylwester z rodziną lub przyjaciółmi

Jak wynika z danych serwisu, wyjedziemy rodzinnie lub z przyjaciółmi, bo średnia liczba gości, dla których dokonano rezerwacji na okres świąteczny lub w okolicach sylwestra wynosi pięć osób. Będą to wyjazdy krótkie, bo średnia długość rezerwacji wynosi 3,28 doby. Średnia wartość dokonanych rezerwacji wynosi 1 780,56 zł, ale nie każdy wyjazd będzie wiązał się z takim samym wydatkiem.

„Szukający tańszych ofert znajdą w naszym serwisie propozycje korzystniejsze cenowo, ale też te znacznie droższe. Wszystko zależy od standardu i rodzaju obiektu czy dodatkowych świąteczno-noworocznych atrakcji przygotowanych przez właścicieli obiektów. Rodzinna Wigilia z góralską muzyką w tle, albo sylwester w atrakcyjnej oprawie mogą wiązać się z kosztem nawet tysiąca złotych za osobę za noc lub wyższym” – tłumaczy Zaniewski.