Nocowanie.pl: wzrasta liczba wrześniowych rezerwacji. Polacy nie rezygnują z wyjazdów

fot. Sławek K. /unsplash

Dla coraz większej liczby Polaków, wrzesień staje się idealnym miesiącem na wypoczynek. Choć wakacje oficjalnie dobiegły końca, sezon turystyczny w Polsce wciąż trwa. Średni czas trwania wrześniowych wyjazdów to 2,77 doby. Ceny pozostają na poziomie tych wakacyjnych.

We wrześniu decyzję o wyjeździe, tak jak przez cale lato, Polacy zostawiają na ostatnią chwilę i wyjeżdżają na krótko – wynika z analizy platformy Nocowanie.pl.

„Upalny początek września z jednej strony skłania turystów do decyzji o jeszcze jednym krótkim wyjeździe, z drugiej strony zachęca właścicieli obiektów, by aktywnie powalczyć o gości i odpracować skutki słabszych wakacji” – mówi Tomasz Zaniewski, wiceprezes Nocowanie.pl.

O tym, że celowanie w pary i rodziny z małymi dziećmi to dobra strategia świadczy średnia liczba gości przypadająca na rezerwację dokonywaną we wrześniu, która wynosi od dwóch do trzech osób. Właściciele obiektów próbują przyciągnąć rodziców maluchów dodatkowymi udogodnieniami i atrakcjami takimi, jak mini place zabaw czy dobrym, domowym jedzeniem, przygotowywanym z uwzględnieniem potrzeb najmłodszych. O pary, które wolą wypoczynek w gronie dorosłych obiekty zabiegają z kolei strefami wolnymi od dzieci i pomysłami na spędzenie czasu tylko we dwoje.

Bez względu na to, czy wyjeżdżamy sami czy z dziećmi, tak jak przez całe lato, decyzję o wyjeździe podejmujemy w ostatniej chwili, a wyjazdy są krótkie – głównie są to wypady weekendowe, bo średni czas trwania wrześniowych wyjazdów to 2,77 doby.

Średnia cena nie spadła po sezonie

Najchętniej wybieramy Zakopane, które podobnie jak rok temu przyciąga najwięcej wrześniowych turystów. Poza stolicą Tatr dużą popularnością cieszą się w tej chwili Karpacz i Wisła. Powrót lata zachęca też do wyjazdów nad morze, które najwyraźniej chcemy łączyć z miejskimi atrakcjami, bo na liście najpopularniejszych nadbałtyckich kierunków znalazły się kolejno Gdańsk, Kołobrzeg i Sopot. Większego ruchu mogą spodziewać się również Kraków, Wrocław i Warszawa.

Średnia wartość wrześniowych rezerwacji to 833,76 zł a średnia cena za osobę za noc wynosi 118 zł, czyli trzyma poziom z wakacji. Najchętniej wybieraną formą zakwaterowania są wciąż apartamenty, nie tylko atrakcyjniejsze cenowo niż hotele, ale również dające możliwość samodzielnego przygotowania posiłków, z której korzystają Polacy, szukający oszczędności na wyjazdach.