Nocowanie.pl: ponad połowa obiektów akceptujących bon turystyczny znajduje się nad morzem

Plaża w Sarbinowie/fot. AG

Według danych portalu Nocowanie.pl, w województwie zachodniopomorskim 43 proc. obiektów noclegowych akceptuje płatność bonem turystycznym. W skali kraju ten udział wynosi 26 proc. W pomorskim turyści zapłacą w ten sposób w 37 proc. dostępnych obiektów (25 proc. w skali kraju), natomiast w małopolskim taką możliwość oferuje 39 proc.

Portal Nocowanie.pl sprawdził czy akceptowanie płatności bonem przekłada się na zainteresowanie turystów.

Jak informuje Polska Organizacja Turystyczna, w tej chwili wartość aktywowanych bonów wynosi 2 miliardy złotych, a do wykorzystania są kolejne 3 miliardy z dostępnych środków!

Kamila Miciuła-Szlachta, PR Manager Nocowanie.pl, powiedziała: „Już na początku sierpnia ubiegłego roku portal Nocowanie.pl stworzył wyszukiwarkę, która ułatwia turystom znalezienie obiektów noclegowych, akceptujących płatności bonem turystycznym. Lista stanowi uzupełnienie tej znajdującej się na stronie POT. W portalu od razu można znaleźć konkretne oferty obiektów noclegowych, z danymi kontaktowymi, opisem usług, zdjęciami i opiniami innych turystów. Stąd już tylko krok do zrobienia rezerwacji i wyjazdu na wymarzony urlop. Do tej pory z tej możliwości skorzystało już kilka tysięcy obiektów noclegowych. Z naszych obserwacji wynika, że cieszą się one naprawdę dużym zainteresowaniem wśród turystów.”

Niewykorzystana szansa

Z danych Nocowanie.pl wynika, że właściciele obiektów noclegowych nie wykorzystali w pełni szansy, jaką jest Polski Bon Turystyczny. Jako “akceptujący bon turystyczny” oznaczyło się 33 proc. z nich.

Turyści, którzy szukają noclegów na Nocowanie.pl i chcą za nie zapłacić pieniędzmi z bonu turystycznego, wysyłają do takich obiektów średnio dwa razy więcej wiadomości z pytaniem o wolne noclegi.

Osoby, zostawiające ogłoszenia na Szukam Noclegu o poszukiwaniu miejsc na wakacje z rodziną, najczęściej zaznaczają, że chcą płacić Polskim Bonem Turystycznym. Właściciele obiektów noclegowych, którzy nie przyłączyli się do programu, tracą po prostu szansę na zwiększenie obrotów nie tylko latem, ale w kolejnych miesiącach. Polacy zaczynają bowiem planować jesienne weekendy oraz wyjazdy w okresie świąteczno-noworocznymi i podczas ferii zimowych.

Trzy województwa liderami

Potencjał bonu turystycznego dostrzegli właściciele obiektów noclegowych, którzy prowadzą swoje biznesy w regionach najchętniej odwiedzanych przez wczasowiczów. Największy wybór takich miejsc mają osoby, rezerwujące urlop nad morzem bądź w górach – a dokładnie w województwach pomorskim, zachodniopomorskim oraz małopolskim. Płatności bonem turystycznym przyjmują też właściciele obiektów noclegowych w dolnośląskim i śląskim.

W województwie zachodniopomorskim 43 proc. obiektów noclegowych akceptuje płatność bonem turystycznym. W skali kraju ten udział wynosi 26 proc.

W pomorskim turyści zapłacą w ten sposób w 37 proc. dostępnych obiektów (25 proc. w skali kraju), natomiast w małopolskim taką możliwość oferuje 39 proc. obiektów, choć w skali Polski ich udział wynosi 20 proc.

Natomiast płatność bonem turystycznym akceptuje 29 proc. obiektów noclegowych z województwa dolnośląskiego oraz 28 proc. ze śląskiego. Całkiem dobrze wypada w tym zestawieniu również lubelskie, gdzie bonem 500+ turyści zapłacą w 18 proc. obiektach noclegowych.

Według Nocowanie.pl, w topowych lokalizacjach turystycznych turyści chętniej pytają o noclegi z bonem turystycznym niż gdzie indziej. W zachodniopomorskim ponad połowa wszystkich zapytań (54 proc.) trafiła właśnie do obiektów oznaczonych jako akceptujące płatności bonem. Podobnie jest w pomorskim (51 proc.) i małopolskim (50 proc.).

Wymienione wyżej województwa bardzo dobrze wypadają też w skali kraju. Z ogółu zapytań turystów, wysłanych do obiektów akceptujących bon turystyczny, do zachodniopomorskiego trafiło 31 proc., do pomorskiego 32 proc., a do małopolskiego 14 proc.

Najpopularniejsze miejscowości

Od stycznia do sierpnia 2021 najwięcej zapytań trafiło do Zakopanego, Władysławowa, Łeby, Karpacza oraz Krynicy Morskiej. W topowej dziesiątce są kolejne nadmorskie lokalizacje: Mielno, Sarbinowo, Kołobrzeg, Pobierowo oraz Ustka.

NadMorze.pl: noclegi nad Bałtykiem do 20 sierpnia są wyprzedane