Nocowanie.pl: liczba rezerwacji na lato 2024 osiągnęła 70 proc. wyniku za cały sezon 2023

Wypoczynek nad morzem
Wypoczynek nad morzem / fot. materiały prasowe

W obiektach noclegowych w Polsce liczba złożonych rezerwacji na wakacje osiągnęła poziom 70 proc. tych z zeszłego sezonu. Polacy wyjadą nad morze, najchętniej do apartamentu i to na dłużej niż w ubiegłych sezonach – wynika z pierwszych wakacyjnych analiz serwisu Nocowanie.pl.

Sezon letni w Polsce zapowiada się dobrze – pokazują dane serwisu Nocowanie.pl. Obecnie liczba złożonych rezerwacji na noclegi w Polsce osiągnęła pułap 70 proc. zeszłorocznego wyniku za cały sezon. Wydłuża się też czas planowanego wyjazdu, a co za tym idzie średnia wartość rezerwacji.

Wypoczynek dłuższy niż rok temu

“Mamy więcej pieniędzy lub nauczyliśmy się gospodarować domowym budżetem tak, żeby wystarczyło na nieco dłuższy wyjazd. Średnia długość wypoczynku latem 2024 to ponad pięć dni, czyli o dwa dni dłużej niż w zeszłym roku. W tej chwili na wakacje wydajemy średnio 1732 zł, czyli o 600 zł więcej niż w zeszłym sezonie” – mówi Agnieszka Rzeszutek, ekspert Nocowanie.pl.

To, co się nie zmienia, to nieustająca popularność apartamentów, które wybiera 30 proc. użytkowników platformy. Polacy chętnie wypoczywają też w pensjonatach – 21 proc., rzadziej w domkach – 12 proc. czy hotelach – 10 proc. Na liście dziesięciu najczęściej wybieranych kierunków sześć to miejscowości nadmorskie, choć w czołówce znalazły się też Zakopane i Karpacz.

W czerwcu nadal zarezerwujemy taniej

W tej chwili największą popularnością cieszy się Kołobrzeg, w którym za osobę za noc płacimy średnio 104 zł. To o 17 proc. mniej niż wynosiła zeszłoroczna średnia za cały sezon w tej miejscowości. Podobnych cen spodziewać się można w Jastarni. Nieco taniej jest teraz we Władysławowie (89 zł za osobę za noc), drożej – tradycyjnie – w Sopocie (140 zł) i Gdańsku (112 zł).

“Wszystkie te średnie wartości są niższe od zeszłorocznych, ponieważ dokonujący rezerwacji wcześniej mają większą możliwość wybierania spośród korzystnych ofert. Wraz ze spadkiem dostępności miejsc noclegowych w najbardziej popularnych miejscowościach, średnie wartości pójdą w górę” – podkreśla Agnieszka Rzeszutek. “Od kilku sezonów obserwujemy, że Polacy zostawiają decyzję o wakacyjnym wyjeździe na ostatnią chwilę, szczególnie, gdy rozważają wypoczynek w kraju. W ten sposób często sami pozbawiają się możliwości korzystania z najatrakcyjniejszych ofert, podczas gdy „wcześniej” często oznacza „taniej” – wyjaśnia.

Polacy znów zainteresowani Chorwacją

Z większym wyprzedzeniem Polacy rezerwują wyjazdy zagraniczne, co potwierdza przykład niezmiennie popularnej Chorwacji. W serwisie Nocowanie.pl większość wyszukiwań, dotyczy wyjazdów planowanych z miesięcznym lub dłuższym wyprzedzeniem. Jak podkreślają eksperci serwisu, Polacy znów chętnie wybierają ten kierunek, skuszeni kosztami porównywalnymi do tych w Polsce. Średnia cena wakacyjnego noclegu w Chorwacji to w tej chwili nieco ponad 120 zł od osoby.