Nocleg w forcie na portugalskiej wyspie

fot. AG

Hostel w dawnym forcie Jana Chrzciciela na portugalskiej wyspie Berlenga, to klasyka hosteli: trzeba tu przyjechać ze swoim śpiworem, łazienka i kuchnia są wspólne. Za to widoki z okna i otoczenie – warte każdej ceny.

Największa wyspa archipelagu Berlengas jest oddalona zaledwie kilkanaście minut motorówką od Peniche, miasteczka w centralnej Portugalii. Oprócz fortu, latarni i małej wioski, nie ma na niej żadnych budynków. Wyspa odwiedzana jest jednak nie dla zabytków, a dla fantastycznych grot skalnych, doskonałych warunków do nurkowania i kajakowania oraz ciszy przerywanej jedynie krzykami mew i maskonurów. Jedynymi miejscami do przenocowania są zaś wspomniany hostel i małe pole biwakowe.Wyspa jest ścisłym rezerwatem przyrody i dziennie może ją odwiedzać jedynie 550 turystów. Część z nich pozostaje na noc lub dwie w dawnym forcie o nazwie Fort São João Baptista das Berlengas.

fot. AG

Poprzednio w tym miejscu istniał klasztor. Trudne warunki pogodowe i żeglugowe oraz częste napady piratów zmusiły mnichów do opuszczenia tego miejsca w XVI wieku.

Konieczności obrony wybrzeży Portugalii sprawiła, że w 1651 powstał projekt budowy w miejscu ruin klasztornych fortu. Budowę nadzorował inżynier Mateus do Couto. W 1666 fort zdał swój pierwszy egzamin wojenny – powstrzymał atak floty hiszpańskiej. Potem jednak uległa poważnym uszkodzeniom ze strony piratów hiszpańskich, a odbudową kierował generał Marquês da Fronteira. Prace ukończono w 1678 roku. W epoce napoleońskiej fort początkowo służył wojskom brytyjskim, ale ostatecznie zajęli i splądrowali go Francuzi. Kolejną przebudowę nakazał w roku 1821 król Portugalii Jan VI. Po śmierci króla w 1826 roku, w latach 1830-36 w Portugalii trwała sześcioletnia wojna domowa (zwana wojną liberalną), fort był używany przez jedną ze stron, jak baza wypadowa. Czternaście lat po wojnie usunięto z niego uzbrojenie i fort stracił znaczenie. Zaczął podupadać. Dopiero w 1953 roku przebudowano go na potrzeby restauracyjne.

fot. AG

W 1981 Dyrekcja Generalna ds. Budynków i Zabytków Narodowych podjęła decyzję o renowacji, którą zakończono w 1987 roku. Od tego roku fort można zwiedzać.

Fort zbudowany jest na malutkiej skalistej wysepce połączonej z Berlengą kilkudziesięciometrowym kamiennym mostem opartym na łukach. Budowla ma kształt nieregularnego ośmiokąta. W grubych murach o wysokości dwóch kondygnacji znajdują się korytarze prowadzące do pokoi. Okna wychodzą na północ i zachód. Od wschodu i południa fort zamykają mury ze strzelnicami.

fot. AG

Hostel może przyjąć jednocześnie pięćdziesiąt osób. Noclegi kosztują od 10 eruo za noc. Na miejscu jest wspólna kuchnia, a w tym roku otwarto kantynę z niewielkim wyborem napojów.

Goście mogą nurkować w pobliżu fortu, pływać kajakiem wokół wyspy, przejść się po wyspie (najpierw pokonując 288 schodki kamienne prowadzące w górę).

Rezerwacji można dokonywać pod adresem: [email protected]

fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG
fot. AG

Kilka godzin na portugalskiej Wyspie Marzeń