Niepewny los niemieckich touroperatorów z Grupy Thomas Cook

Firmy kontynentalne i skandynawskie nie uczestniczą w procesie upadłości Thomasa Cooka. Niemniej jednak Thomas Cook GmbH, Thomas Cook Touristik GmbH i Bucher Reisen & Öger Tours GmbH są zmuszone przejść na zarządzanie kryzysowe. Nie są w stanie zagwarantować podróży 23 i 24 września i wstrzymały sprzedaż.

Pod koniec zeszłej nocy zarząd postanowił złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości brytyjskich firm, w tym brytyjskich linii lotniczych, należących do Thomas Cook Group plc
Brytyjskie firmy znajdują się teraz pod kontrolą administratora masy upadłości.

Nadal nie jest całkowicie jasne, jakie konsekwencje będzie miała upadłość brytyjskich firm dla niemieckich touroperatorów i Condora. W razie niepowodzenia Thomas Cook GmbH, Thomas Cook Touristik GmbH i Bucher Reisen & Öger Tours GmbH oraz ewentualnie inne firmy będą zmuszone złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.

Obecnie około 140 000 niemieckich turystów podróżuje z markami touroperatorów Thomas Cook. Należą do nich Thomas Cook Signature, Neckermann Reisen, Bucher Last Minute, Öger Tours i Air Marin.

Klienci którzy wykupili pakiety nie będą mieli kłopotów z samym powrotem do domu, jednak istnieje ryzyko, że hotele zmuszą ich do zapłaty za nocleg (już pojawiły się pierwsze tego typu sygnały), ponieważ Thomas Cook płacił za noclegi dwa do trzech miesięcy po pobycie klientów. Dlatego hotele narażone są na to, że nie otrzymają zapłaty. Dotyczy to również właścicieli hoteli koncepcyjnych i markowych Thomas Cook.

Rząd brytyjski rzekomo obiecał na piśmie hotelom zapłacić za niezapłacone rachunki. Klienci, którzy muszą jeszcze raz zapłacić za hotel, powinni zdecydowanie wystawić pokwitowanie. Jeżeli niemieckie marki touroperatorów ogłoszą bankructwo, o te pieniądze będzie można wystąpić za pośrednictwem administratora masy upadłości.

Upadłość nie dotyczy sieci hotelarskiej Aldiana współpracującej z Thomasem. Thomas Cook posiada tylko 42 procent Aldiany, a większość udziałów posiada szwajcarski inwestor LMEY. Nie należy więc obawiać się bankructwa.

Na razie wszystkie wycieczki Thomas Cook Signature, Neckermann Travel, Bucher Travel, Öger Tours i Air Marin zostały anulowane na dziś i na jutro.

Ralf Teckentrup, prezes zarządu linii Condor, powiedział „Condor Flugdienst GmbH i jego spółki zależne dysponują obecnie środkami finansowymi na kontynuowanie działalności lotniczej. To samo dotyczy Thomas Cook Aviation i Thomas Cook Airlines Balearics, które obsługują loty dla Condor. Linie wystąpiły również o gwarantowaną przez państwo pożyczkę pomostową.”

Przewoźnik na dwa dni zawiesił przeloty do miejsc docelowych dla klientów Thomas Cook Signature, Neckermann, Öger Tours, Air Marin i Bucher Travel. Wszystkie loty powrotne odbywają się zgodnie z rezerwacją. Kwestią otwartą pozostaje wznowienie działalności od środy. Thomas Cook deklaruje, że skontaktuje się ze wszystkimi klientami, których wyjazd zaplanowano na 23 września lub 24 września. Jeśli klienci chcą kupić lot, który nie jest objęty pakietem, powinni skontaktować się z biurem obsługi technicznej Condor na lotnisku lub odwiedzić stronę internetową przewoźnika.

Dopóki Condor nie ogłosi bankructwa, nie będzie to miało wpływu na działalność innych touroperatorów. Jeśli przewoźnik ogłosi niewypłacalność organizatorzy ci będą jednak musieli zorganizować loty zastępcze na własny koszt.