Niemieckie jarmarki bożonarodzeniowe zamykane z powodu Covid-19

Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech dopiero, co zaczęły się otwierać, a część z nich już została zamknięta. Powodem jest wciąż rosnąca liczba zakażonych Covid-19. 

Stragany na jarmarku w Monachium, a także w innych bawarskich miastach zostały niespodziewanie zamknięte. Bawaria podjęła decyzję o odwołaniu wszystkich jarmarków bożonarodzeniowych. Nałożona zostanie także czasowa blokada w momencie gwałtownego wzrostu zachorowań. Kiedy siedmiodniowy wskaźnik zachorowalności na koronawirusa wyniesie ponad 1000 na 10 000 mieszkańcy mogą spodziewać się zamknięcia restauracji, obiektów kulturalnych i sportowych.

Obecnie wprowadzone obostrzenia zakładają udział w wydarzeniach sportowych z ograniczoną do 25 proc. pojemności obiektu. Obowiązuję również zasada „2G+”. Oznacza, że każda zaszczepiona osoba i ta, która przeszła chorobę będzie musiała przedstawić dodatkowy ujemny wynik testu na koronawirusa.

Saksonia również wprowadziła ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się wirusa i zamknęła jarmarki bożonarodzeniowe co najmniej do 12 grudnia. Sklepy i restauracje mogą być czynne jedynie do godziny 20:00 zgodnie z zasadą „2G”. Wszelkie wydarzenia sportowe odbywają się obecnie bez udziału publiczności.

W miejscach, gdzie jarmarki bożonarodzeniowe nie zostały jeszcze odwołane, odbywają się one w ściśle określonych warunkach. Najważniejsza jest wprowadzona zasada „2G”, która umożliwia dostęp jedynie dla osób zaszczepionych i wyleczonych.