Niemcy: hotele, restauracje i atrakcje tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Landy wprowadzą dodatkowe ograniczenia

Niemcy, Berlin
Berlin / fot. Florian Wehde / Unsplash

Niezaszczepione osoby będą miały na terenie Niemiec dostęp wyłącznie do infrastruktury niezbędnej życiowo, m.in. do sklepów spożywczych czy aptek. Po spotkaniu kanclerz Angeli Merkel z szefami krajów związkowych postanowiono o wprowadzeniu zasady “2G” we wszystkich 16 landach. Ponadto parlamenty poszczególnych landów wprowadzą dla osób niezaszczepionych ograniczenie dostępu do kultury czy limity kontaktu z osobami spoza gospodarstwa domowego.

Zasada 3G obowiązująca dotychczas w Niemczech zostaje zastąpiona zasadą 2G. Testy nie będą już honorowane jako przepustka do hoteli, restauracji, sklepów innych niż te pierwszej potrzeby. Zarządzenie to jest efektem spotkania rządu federalnego Niemiec z krajami związkowymi. Zasada 2G wchodzi w życie praktycznie od razu, gdyż rząd federalny jest władny regulować ją na poziomie ogólnokrajowym.

Podróże tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Niektóre dodatkowe regulacje, takie jak dostęp do kultury czy ograniczenie kontaktu dla osób niezaszczepionych do dwóch osób muszą przyjąć parlamenty wszystkich krajów związkowych. Może to potrwać do połowy, a od tempa prac parlamentów zależy, kiedy dodatkowe ograniczenia wejdą w życie. Pewne jest natomiast, że podczas spotkania premierów rządów landów z kanclerz Angelą Merkel zawarto porozumienie co do tych elementów reżimu sanitarnego. Landy zdecydują o dodatkowych środkach ostrożności, takich jak zamknięcie klubów i dyskotek przy wskaźniku “R” powyżej 350, a także ograniczenia liczebności na dużych imprezach i stadionach do 15 tys. osób.

W podróżach obowiązywać będzie również zasada 2G, a więc wstęp do hoteli i restauracji będą miały tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Poszczególne landy będą uprawnione, by wprowadzać dodatkowo zakaz noclegów turystycznych, gdyby sytuacja epidemiczna się pogarszała.

Obowiązkowe szczepienia możliwe od lutego

Parlament rozważy też wprowadzenie obowiązku szczepień na covid – powiedziała 2 grudnia 2021 kanclerz Niemiec Angela Merkel. Liczba nowych przypadków covid-19 ponownie przekroczyła w Niemczech 70 tys. w okresie 24 godzin.

Według Merkel, wprowadzenie dodatkowych środków było konieczne w świetle obaw, że szpitale w Niemczech mogą zostać przeciążone z powodu zakażeń COVID-19, które są bardziej prawdopodobne u osób niezaszczepionych.

„Sytuacja jest w naszym kraju poważna” – powiedziała Merkel dziennikarzom w Berlinie, nazywając nowe obostrzenia „aktem narodowej solidarności”. Dodała, że szczepienia mogą być w Niemczech obowiązkowe do lutego. Obecnie około 68,7 proc. obywateli Niemiec jest w pełni zaszczepionych.