Nie będzie turystów w Polsce – nie będzie kadr w turystyce [PODCAST #41]

podcast rafal marek brak kadr w turystyce

Sytuacja kadrowa w turystyce jest dramatyczna, brakuje ludzi praktycznie w każdym sektorze branży. Ale jeśli nie będzie turystów w Polsce – nie będą potrzebne kadry w turystyce, więc nie będą też potrzebne szkolenia nowych kadr – mówi Rafał Marek, prezes Krakowskiej Izby Turystyki.

Z branży turystycznej odpłynęła cała fala doświadczonych ludzi, którzy doskonale wiedzieli, jak obsłużyć na wysokim poziomie turystę zagranicznego. Spadło zaufanie do pracodawców z branży turystycznej, którzy – nie z własnej winy – musieli zwalniać pracowników, a co gorsza nie potrafili powiedzieć, kiedy mogą ich przyjąć z powrotem do pracy.

Konieczne są rozmowy i działania dotyczące nowego modelu wypoczynku. Ludzie coraz częściej szukają kontaktu z naturą, wyciszenia, znaczenia nabierają enoturystyka, agroturystyka, turystyka aktywna, zwiedzanie mniej do tej pory popularnych atrakcji turystycznych.

Ważna będzie konkurencyjność firm turystycznych, przy jednoczesnej dbałości o zachowanie równowagi między komfortem, zadowoleniem gości i mieszkańców.