Nekera: to są czasy sprzedaży pobytów a nie pakietów

Nekera chce sprzedawać ofertę polską
Maciej Nykiel i Artur Rezner podczas prezentacji oferty Nekery/fot. AG

Obecnie zdecydowana większość rezerwacji, to rezerwacje krótkoterminowe. Dużą rolę w tym sezonie odegrała oferta polska – powiedział podczas warszawskiego spotkania z agentami, prezes biura Nekara, Maciej Nykiel.

Touroperator organizuje w tych dniach spotkania z agentami w 25 miastach w całej Polsce. Weźmie w nich udział ok. 600 osób.

Maciej Nykiel, prezes biura Nekera, powiedział m.in.: „Chcemy obalić mit, że w turystyce dzieje się tylko źle. Oczywiście, rynek się zmienił, zmieniła się sytuacja branży. Ale mamy dwa wyjścia w tej nowej sytuacji: dostosować się do niej albo dalej narzekać. Nie ma się co bać nowej rzeczywistości.
Fala bankructw najprawdopodobniej nam nie grozi. Niedługo wejdą w życie dwa fundusze pomocowe. To dobrze wróży, bo potrzebujemy uspokojenia rynku i klientów.”

Rezerwacje krótkoterminowe górą

“Nekera jest touroperatorem, który znalazł sposób na COVID. Trzeba sobie uświadomić, że on nie minie za tydzień, za miesiąc, nawet za kilka miesięcy. My chcemy Wam pomóc robić dalej biznes turystyczny w trudnych czasach i być przygotowanym na nowe czasy.
Obecnie zdecydowana większość rezerwacji, to rezerwacje krótkoterminowe. Najlepszym przykładem jest Chorwacja, gdzie sprzedajmy pobyty sobota-sobota i sprzedajemy je na ogół w piątek a nawet w sobotę.
Musimy na najbliższe miesiące nastawić się właśnie na sprzedaż krótkoterminową –  dodał prezes Nekery.

Na polskiej ofercie da się zarobić

Maciej Nykiel podkreślił:  “W tym roku okazało się, jak ważna może być oferta polska. Jeszcze rok temu nie podejrzewałbym nas o sprzedaż pobytów w Polsce, o organizację study tourów dla agentów po Polsce. Ale okazało się, że postawienie na ofertę polską było strzałem w dziesiątkę na czas COVID-u, ale nie tylko. Obecnie mamy w bazie 700 obiektów i klienci polubili ten produkt i chcą go na przyszłość.”

Zmiana proporcji sprzedaży

Według prezesa Nekery, wielu klientów boi się i będzie bać się latać samolotem, wybiera dojazd własny. Proporcje sprzed roku całkowicie się odwróciły, obecnie większość turystów woli dojechać na miejsce swoim autem.
To jest rok – i takie będą najbliższe miesiące – rezerwacji hoteli a nie pakietów – zauważył Nykiel.

Prezes Nekery dodał także: “Co to dla nas wszystkich znaczy? Nie po to budowaliśmy sieć agencyjną, by systemy rezerwacyjne odbiły Wam klientów. Musimy tylko uświadomić klientom, że kanał sprzedaży,w którym do tej pory kupowali pakiety wakacyjne, nadaje się także do sprzedaży innych produktów, na przykład oferty pobytowej w Polsce. To się już działo w tym sezonie. W lipcu i sierpniu niektórzy agenci odnotowali 100 – 200 tysięcy obrotów tylko ze sprzedaży oferty polskiej.”

Gotowi na sprzedaż lata 2020/21

Artur Rezner, dyrektor ds. handlowych w Nekera, skomentował: “Jesteśmy przygotowani na strat sprzedaży imprez lotniczych. I jesteśmy jak zwykle gotowi na pełną współpracę z agentami, stawiamy na nią.

Czym możemy się pochwalić?

Rezner wyliczył: “Mamy już 30 biur partnerskich, wszystkie otworzyły się w czasie COVID-u..
Pełna nasza oferta znajduje się online w systemie MerlinX
Współpracujemy wyłącznie z agentami, nie mam biur własnych, wiec jesteśmy alternatywni dla monopolu.
Jesteśmy liderem na rynku jeśli chodzi o sprzedaż oferty polskiej, w tym sezonie sprzedaliśmy powyżej czterech tysięcy miejsc w Polsce. Jesteśmy też liderem jeśli chodzi o ofertę z dojazdem własnym. Tylko u nas agenci mogą liczyć na otrzymanie prowizji w momencie sprzedaży (na razie obowiązuje przy rezerwacjach do 30 września na wyjazdy do 15 października).”

Touroperator stosuje stałe stawki prowizyjne bez limitów.

Samolotem i własnym autem

Na lato 2020/21 Nekera przygotowała imprezy lotnicze oraz z dojazdem własnym. Już ma w sprzedaży Bułgarię, Cypr, Egipt, Grecję, Hiszpanię Turcję, niedługo dojdą: Albania, Portugalia.
Do Bułgarii klienci touroperatora będą latać do Warny (z Warszawy i Katowic) oraz do Burgas (z Warszawy Karkowa i Katowic). Jeśli chodzi o Grecję, to Nekera proponuję Kretę (Chanię I Heraklion), Rodos, Korfu, Kos I Saloniki.

Artu Rezner podkreślił: “Jeśli chodzi o imprezy z dojazdem własnym to głównymi kierunkami będą Polska, Chorwacja, Włochy, Czechy I Słowacja.

Polska oferta będzie się sprzedawała, bo klient otrzymuje komfort podróży własnym samochodem, bo to idealna oferta na weekendy i zwiedzanie miast, bo możemy zaproponować każda długość pobytu i każdy region Polski. Do tego dochodzi możliwość wykorzystania bonu turystycznego. Tutaj uwaga dla agentów: bon nie obniża prowizji.”

Otwarcie sezonu w Jasnej

Zima Nekera zaproponuje wyjazdy narciarskie do Polski, Włoch (m.in. przeloty z nartami do Bergamo i Werony), Austrię i Słowację. W tej ostatniej biuro organizuje imprezę na kilkaset osób – SkiOpening, który odbędzie się w dniach 13 – 17 grudnia w Jasnej pod Chopokiem.

Agenci Nekera na Słowacji – profesjonalna oferta na wszystkie pory roku