Neckermann: ponad połowa narciarzy wybiera Włochy

AG

Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów narciarskich Polaków są w tym roku Włochy. Wybrało je 53 proc. klientów. Coraz chętniej narciarze wybierają obiekty o wyższym standardzie i z wyżywieniem. Średni koszt narciarskiego wyjazdu za granicę wynosi 1 294 zł na osobę bez karnetu i kosztów dojazdu – wynika z raportu Neckermanna dotyczącego wyjazdów Polaków na narty w sezonie zima 2018/2019.

Biuro Neckermann Podróże – największy organizator imprez narciarskich wśród polskich touroperatorów – przeanalizowało rezerwacje wyjazdów na narty w nadchodzącym sezonie zimowym 2018/19 (wyjazdy od 15.12.2018 do 31.03.2019). W samym Neckermannie wyjazdów takich klienci zarezerwowali już o 7 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku.
Narciarze nie lubią czekać na oferty last minute. W ubiegłym roku do końca października wyjazdy narciarskie wykupiło aż 62 proc. klientów wyjeżdżających z touroperatorem na narty. Tylko 18 proc. zdecydowało się na zakup imprezy narciarskiej w grudniu i styczniu. Co ważne, pierwsza grupa zaoszczędziła na wczesnej decyzji – zniżki w październiku sięgały nawet do 35 proc.

Dorota Ostolska, manager odpowiedzialna za produkt narciarski w Eckermann Podróże, powiedziała: „Wyjazdy na narty rezerwujemy coraz wcześniej mając świadomość, iż najlepsze miejscówki, obiekty położone przy stokach, z dobrym dostępem do wyciągów czy skipassem w cenie sprzedają się stosunkowo szybko. Klienci nie obawiają się też warunków śniegowych. Standardem w większości popularnych kurortów są obecnie nowoczesne systemy naśnieżania stoków, w naszym biurze klienci są dodatkowo asekurowani tzw. „gwarancją śniegu” czyli możliwością bezkosztowej zmiany rezerwacji w przypadku niedostatecznych warunków.”

Przede wszystkim Włochy i Austria

Do Austrii i Włoch wybiera się na narty 85 proc. klientów Neckermanna.

Włochy tym razem wybrało 53 proc. (w 2017 roku 49 proc.), zaś Austrię – 32 proc. Pozostałe kraje zostały wyraźnie z tyłu: Czechy – 8,26 proc., Francja – 2 proc., Szwajcaria – 1,9 proc., Niemcy – 1,6 proc., Słowacja – 1,24 proc.
We Włoszech najpopularniejszym regionem jest Val di Sole (wybiera ją 26,8 proc. wyjeżdżających do Italii). Na pozostałych pozycjach znalazły się Val di Fiemme, Maso Corto i Livigno.
W Austrii najpopularniejszymi wśród klientów Neckermanna miejscami są: Kapron – Zell Am See, Pitztal i Stupai.

 

Ceny be zmian

W tym roku ceny imprez narciarskich kształtują się na poziomie porównywalnym do poprzedniego. Średni koszt imprezy narciarskiej wynosi 1294 zł/os. (wzrost o 96 zł do poprzedniego roku). Na wyjazd do Włoch narciarz w Neckermannie przeznacza średnio 1200 zł (wzrost o 60 zł), do Austrii 1509 zł (wzrost o 150 zł) a do Czech 870 zł (spadek o 50 zł). Do tego trzeba doliczyć koszt skipassów np. w Austrii i we Włoszech to wydatek w zależności od regionu i sezonu od ok. 190 do 290 euro za 6-dniowy karnet za osobę dorosłą.

Hotele ponad wszystko

Aż 69 proc. narciarzy kupujących imprezy w biurach podróży wybiera noclegi w hotelach.

Apartamenty bez wyżywienia wybrało 31 proc.
Najpopularniejsze są hotele 3 i 3,5 gwiazdkowe (50,2 proc.), wzrasta popularność hoteli o wyższym standardzie – 4 i 5-gwiazdkowe hotele wybrało 40,4 proc. (odpowiedni – 37,8 oraz 2,6 proc.)
Najpopularniejszą opcją wyżywienia są dwa posiłki obejmujące śniadanie i obiadokolację, które wybiera 54 proc. klientów.
Jeśli chodzi o długość wyjazdu narciarskiego, to zdecydowana większość (74 proc.) wybira się na 7 dni. Weekend wybiera 4 proc. klientów.
61 proc. klientów, którzy już zarezerwowali swoje zimowe wakacje wyjedzie w okresie 12 stycznia do 24 lutego. Na Święta i Sylwester przypada 9 proc. rezerwacji.

Rodziny wolą Czechy

Wyjazdy rodzinne stanowią 41 proc. wszystkich rezerwacji narciarskich w Neckermannie. (76 proc. z nich nastąpi w ferie szkolne).
Wśród rodzin z dziećmi najpopularniejsze są Czechy, gdzie wyjazdy rodzinne stanowią 25,2 proc.

W Austrii odsetek ten wynosi 16,2 proc. a we Włoszech – 13,5 proc. Średnia cena pobytu w Czechach wynosi 870 zł./os. i jest niższa o 50 zł niż w roku ubiegłym). Szpindlerowy Młyn, Harrachov i Chopok to kurorty w Czechach, do których narciarze najchętniej zabierają dzieci.

Dorota Ostolska dodała: „Wyjazd na narty z rodziną to z reguły spory wydatek, dlatego warto zwrócić uwagę na regiony rodzinne, w których oprócz szeregu atrakcji dla najmłodszych możemy liczyć na bezpłatne skipassy również dla starszych dzieci. W większości ważniejszych alpejskich stacji narciarskich są one oferowane tylko dla najmłodszych np. w Austrii dla dzieci poniżej 6 roku życia czy we Włoszech poniżej 8 lat. Istotny jest także wybór obiektu – w ponad 300 hotelach w naszej ofercie gwarantujemy dzieciom pobyt gratis co również znacząco obniża koszty rodzinnego wyjazdu na narty.”

We Włoszech rodziny najchętniej wybierają Monte Bondone oferujące dzieciom nawet do 15 roku życia skipassy gratis i szkółki z polskimi instruktorami oraz Livigno z bogatą ofertą hoteli i apartamentów dla rodzin. W Austrii najwięcej rodzin z dziećmi wybiera w tym roku Lofer, które oferuje tygodnie promocyjne, w którym dzieci jeżdżą na nartach bezpłatnie. Drugim chętnie wybieranym miejscem w Austrii jest Nassfeld w Karyntii z popularną wśród rodzin siecią hoteli Falkensteiner.