Narodowy Dzień Wina w Mołdawii już w najbliższy weekend

materiały prasowe

Już po raz 18., zawsze w pierwszy weekend października, Mołdawianie będą świętowali Narodowy Dzień Wina na centralnym placu Kiszyniowa.

Na placu Wielkiego Zgromadzenia Narodowego w Kiszyniowie powstanie winne miasteczko, w którym odwiedzający będą mogli degustować trunki oferowane przez prawie 70 winiarni z całego kraju. Misją organizatora imprezy, ONVV (National Office for Vine and Wine / Krajowego Biura Winorośli i Wina, jest zwrócenie uwagi na regiony i wina objęte chronionym oznaczeniem geograficznym (PGI) w Republice Mołdawii oraz krajową markę “Wine of Moldova”, zachęcając do świadomej i odpowiedzialnej konsumpcji wina wysokiej jakości.

Serce stolicy Mołdawii, przez dwa dni będzie podzielone na kilka obszarów z atrakcjami.

W części zwanej „Szkołą Wina” można będzie brać udział w warsztatach, prowadzonych przez profesjonalnych sommelierów, którzy podzielą się będą tajnikami natury wina. Nie zabraknie także okazji, by poznać etapy jego produkcji.

Enoturystyczną przygodę dopełni zestawienie wyjątkowych win z tradycyjnymi potrawami, opartymi na rodzimych produktach. Na stoiskach restauracji i kafejek, goście będą mogli próbować lokalnych przysmaków, takich jak: miejscowe owoce, wyjątkowe słodycze, grillowane mięsa, sarmale, czy placinty – ciasta nadziewane serem, warzywami lub owocami.

Innym ciekawym miejscem będzie zaaranżowane „Wiejskie podwórko”, gdzie odbędą się pokazy i lekcje tradycyjnego garncarstwa, rzeźby czy haftu.

Narodowy Dzień Wina to także oferta zorganizowanych wycieczek do winiarni. Wytyczonych jest 11 tras, na których będzie można poznać kultowe winnice Mołdawii, tj. Mileştii Mici czy Cricova, w których znajdują się największe na świecie piwnice winne oraz kolekcje win, czy Castel Mimi – słynny zamek założony przez Constantina Mimi, który przywiózł do Mołdawii odmianę winorośli Aligote i przyczynił się do rozwoju przemysłu winiarskiego. Wiele winiarni posiada części hotelowe lub agroturystyczne, gdzie poza możliwością poznania procesu produkcji wina i tradycyjnych przepisów, można wybrać się na wycieczkę rowerową lub wędrówkę po winnicach. Otwierają one szeroko drzwi dla gości, aby wspólnie z nimi cieszyć się rozrywkami, pysznym jedzeniem i oczywiście winem – wszystko to przy akompaniamencie dobrej muzyki.

Narodowy Dzień Wina jest organizowany pod marką „Wina Mołdawii” przez Krajowe Biuro Winorośli i Wina. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Moldova Competitiveness Project wspierane przez USAID i rząd Szwecji.