Najciekawsze jarmarki świąteczne w Saksonii w okresie Adwentu 2023

Jarmarki Bożonarodzeniowe
Fot. Striezelmarkt in Dresden, Lukasz Kedzierski

Biura podróży, a także turyści indywidualni, przygotowują się już do jesienno-zimowego sezonu podróżniczego. Jak zawsze w tym okresie nie może zabraknąć ofert obejmujących tradycyjne Jarmarki Świąteczne. Przedstawiamy państwu propozycje i terminy najciekawszych Jarmarków Bożonarodzeniowych, które odbędą się w tym roku w Saksonii. Oferta jest bardzo bogata, co ucieszy polskich turystów, którzy kochają tę formę spędzania przedświątecznego czasu. Zachęcamy do włączenia do tegorocznych programów również mniej znanych, ale wyjątkowo atrakcyjnych wydarzeń.

Boże Narodzenie to w Saksonii piąta pora roku. Wielowiekowe zwyczaje i tradycje świąteczne są tutaj wyjątkowo intensywnie pielęgnowane i celebrowane. Zobaczyć to można w udekorowanych świątecznie tradycyjnymi ozdobami oknach. Poczuć w wypełnionych zapachami domach. Posmakować na jarmarkach bożonarodzeniowych. Usłyszeć na ulicach. Tę wyjątkowo uroczystą, ale ciepłą atmosferę czuć w każdym zakątku Saksonii. Poniżej prezentujemy kilka najciekawszych wydarzeń, które warto uwzględnić w zimowej ofercie:

Jarmarki Świąteczne
Fot. Weihnachtsmarkt Meissen, Daniel Bahrmann

Budziszyn – Wenzelsmarkt, 1-22 grudnia 2023 roku.

Ten jarmark jest organizowany od 1384 roku. W tym roku również historyczna starówka powita swoich gości morzem połyskujących światełek i licznymi atrakcjami, takimi jak wyroby rękodzieła, krojenie świątecznej strucli czy bożonarodzeniowe koncerty orkiestr dętych. Coś dla najmłodszych: nie zabraknie  Świętego Mikołaja, który codziennie będzie odwiedzał dzieci na głównym jarmarku i wspólnie z nimi otwierał okienka wielkiego kalendarza adwentowego. 

Freiberg – Jarmark Adwentowy, 28 listopada-22 grudnia 2023 roku.

Freiberg to miasto w okręgu Saksońskich Rudaw, który jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UESCO. Druga, mniej oficjalna nazwa miasta, Silberstadt  jest związana z bogatymi tradycjami górniczymi, sięgającymi tutaj wczesnego średniowiecza. Jarmark Adwentowy we Freibergu nawiązuje do tych wielowiekowych tradycji. Pośród wspaniałych zabytków architektury, na Głównym Runku Freibergu – Obermarkt – codziennie od 10.00 do 20.00, a w soboty do 22.00, na gości czeka prawie 100 stoisk z pamiątkami, ozdobami świątecznymi, z których słynie region, smakołykami, grzanym winem i piwem a także  wiele atrakcji. Najciekawszą  jest wieczorna parada górnicza w tradycyjnych strojach przy blasku pochodni, która w tym roku  odbędzie się  w sobotę, 9 grudnia.

Jarmarki Świąteczne
Fot. Stollen cut©Schutzverband Dresdner Stollen e. V.T. Ritz,

Drezno – Drezdeński Jarmark Struclowy, 29 listopada-24 grudnia 2023 roku.

Drezdeński Jarmark Struclowy uchodzi za najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech. Podczas jego kolejnej – 588 już odsłony czeka jak zwykle wiele atrakcji. Wśród nich największa na świecie, mierząca 14,61 m rudawska piętrowa piramida świąteczna, prawdopodobnie największy na świecie świecznik bożonarodzeniowy, na który można nawet wejść, czy Pflaumentoffel – mała, wykonywana ręcznie z suszonych śliwek figurka, o niezwykle ciekawej historii. Miłośnikom regionalnych przysmaków polecamy szczególnie Święto Drezdeńskiej Strucli (9 grudnia 2023 roku).

Goerlitz – Śląski Jarmark Dzieciątka Jezus, 1-17 grudnia 2023 roku.

Jarmark dedykowany rodzinie i duchowemu wymiarowi świąt. Jarmark codziennie odwiedza Dzieciątko Jezus we własnej osobie. Goście mogą uczestniczyć w licznych koncertach, pokazach i jarmarku rzemiosła artystycznego w Muzeum Śląskim.

Jarmarki Świąteczne
Fot. WendtKuhn Saxony, Daniel James Clarke

Lipsk – Lipski Jarmark Bożonarodzeniowy, 28 listopada-23 grudnia 2023 roku.

Organizowany przed renesansowym Starym Ratuszem przyciąga turystów wieloma atrakcjami: ofertą ponad 300 stoisk, scenerią  starodawnego jarmarku Alt- Leipzig, bajkowym lasem, spotkaniami z Mikołajem czy ogromnym, 38 metrowym, diabelskim młynem na Augustus Platz.

To tylko kilka wybranych propozycji, bo urokliwe, bogate w różnorodne atrakcje i niezwykle ciekawe jarmarki i świąteczne inscenizacje turyści znajdą również w innych miastach i miejscowościach Saksonii – Miśni, Pirnie, Żytawie, Zwickau, Plauen, Schwarzenbergu, Hoyerswerda, a także w twierdzy Konigstein i wielu saksońskich zamkach, pałacach, a nawet w ogrodach, jak ten organizowany w parku i Pałacu Pillnitz „Ogród Bożonarodzeniowy” (14 listopada 2023 roku-14 stycznia 2024 roku).

Zapraszamy na saksońskie Jarmarki Adwentowe.

Więcej informacji na naszej stronie: https://www.saksonia.pl/poznaj-saksonie/prawdziwie-saksonskie/boze-narodzenie-w-saksonii

Artykuł sponsorowany