Najbardziej magiczne jarmarki świąteczne w Chorwacji

Autor zdjęcia M. Mehulić, copyright by Zagreb Tourist Board.

Jeśli sądziliście, że Chorwacja to tylko morze i plaże, przygotujcie się na niespodziankę – równie atrakcyjnie może być również poza sezonem, szczególnie w okresie Adwentu. To jedyna w swoim rodzaju okazja w ciągu całego roku, gdy Chorwacja pokazuje swoje zaskakujące, niespodziewane oblicze.

Najlepiej zacząć z wysokiego c, czyli od Jarmarku w Zagrzebiu, który już od trzech lat z rzędu w konkursie European Best Destination jest uznawany za najpiękniejszy bożonarodzeniowy jarmark
w Europie. Docenił go również, w 2017 roku, prestiżowy serwis turystyczny Lonely Planet za wyjątkowo bogaty program koncertów, warsztatów, doświadczeń kulinarnych i czystą, nieskrępowaną zabawę.

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Zagrzebiu jest Plac Króla Tomislava, który w tym szczególnym okresie zamienia się w rozbrzmiewające śmiechem i radością lodowisko, gdzie swoich sił mogą spróbować zarówno mali, jak i duzi.

Spowity smakowitym zapachem pieczonych kasztanów, kiełbasek i grzanego wina, przyciąga całe rodziny spragnione zabawy na świeżym powietrzu.

Koniecznie trzeba zobaczyć Park Zrinjevac, gdzie w historycznym pawilonie muzycznym pobrzmiewa walc i świąteczne klasyki, a ponad 200 udekorowanych światełkami platanów nadaje temu miejscu magiczną atmosferę.

Z kolei w zabytkowej części miasta Gornji Grad warto przysiąść na kawę w Caffe De Matoš albo w kawiarni Priča s Griča, a także odwiedzić nowe świąteczne lokacje: ogród zoologiczny, Park Maksimir, Adwent na ulicy Tkalča oraz Adwent w Alei Sióstr Baković. W tej ostatniej możemy przenieść się w czasie i poczuć ducha Hollywood, zwiedzając stare studio filmowe i oglądając w Kino Europa klasyki filmowe o tematyce świątecznej. Miłośnicy talentu, pochodzącej z pobliskiego miasta Ogulin, pisarki bajek dla dzieci, Ivany Brlić-Mažuranić, będą mieli okazję zapoznać się z jej twórczością. Opowieści autorki to jeden z najważniejszych tematów tegorocznego Adwentu w Zagrzebiu.

Jeszcze większą atrakcją dla dzieci będzie wizyta w gospodarstwie państwa Salaj – SalajLand w Grabovnici koło Zagrzebia. Gospodarze wyczarowują tam co roku niezwykłe widowisko, świąteczną dekorację stworzoną z miliona światełek, zapierającą dech w piersiach gościom
z całego świata.

Inne wyjątkowe miejsca w kontynentalnej Chorwacji również mogą się pochwalić oryginalnymi propozycjami na spędzenie Adwentu. Odwiedźcie Đakovo. Wśród znamienitych gości słynnej stadniny koni Lipicańskich w Đakovie warto wyróżnić Jej Wysokość Królową Elżbietę II.

Stałym, dorocznym punktem programu jest Bożonarodzeniowy Bal Lipicański. To wyjątkowe widowisko muzyczne, zaaranżowane w barokowej scenerii, jest niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich miłośników jazdy konnej i historii. Jest to prawdziwie królewskie wydarzenie!

Slawonia zaprasza do Osijeku – majestatycznego miasta położonego nad Dunajem, gdzie przez 30 dni Adwentu można korzystać z przeróżnych atrakcji, jak: koncerty, doskonałe jedzenie, grzane wino, poncz, a także zaopatrzyć się w lokalne wyroby rzemieślnicze.

Smakosze piwa nie powinni przejść obojętnie obok specjalnej świątecznej propozycji, jaką jest warzone na tę okazję Osijek Christmas Beer, powstające w najstarszym browarze w Chorwacji.

Świętować można także po sąsiedzku w najstarszym, nieprzerwanie zamieszkanym mieście w Europie – Vinkovci, które liczy sobie 8400 lat.

Warto również poszukać bożonarodzeniowej atmosfery w mieście Vukovar i całym regionie Baranja.

Gdy nadchodzi zima, trzeba koniecznie udać się do Królewskiej Przystani, którą w serialu “Gra o Tron” wspaniale zagrał Dubrownik. Atmosfera w zimowych miesiącach w mieście zupełnie rożni się od tej w środku lata. Wybierzcie się na spacer murami miejskimi, a później cieszcie się atrakcjami, które przygotowano w mieście z okazji świąt. W ramach Zimowego Festiwalu Dubrownik zaprasza nie tylko na koncerty, wydarzenia kulturalne i warsztaty, ale kusi wielkim wyborem smakowitego jedzenia i picia.

Filmowe lokacje z „Gry o Tron” możemy także odnaleźć w Splicie.

Unikatowa rezydencja rzymskiego cesarza Dioklecjana, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w okresie świąt budzi jeszcze większy podziw. Adwentowych atrakcji należy szukać na Rivie, na Procurative czy na placu Narodni Trg. Wyjątkowe atrakcje czekają na gości również w Zadarze i Szybeniku, a także w Makarskiej i w mieście Hvar.

Znany ze swojego łagodnego klimatu i krystalicznych wód Kvarner również chętnie przywdziewa świąteczne szaty. Z kolei Opatija zyskuje na popularności z bardzo słodkiego powodu – w pierwszy weekend grudnia odbywa się tu Festiwal Czekolady. To istny raj dla wszystkich łasuchów, którzy mogą skosztować produktów zarówno krajowych, jak i zagranicznych marek, biorąc udział w licznych warsztatach i degustacjach.

Po łakomstwie czas na relaks i odzyskanie sił witalnych na wyspie Lošinj lub na wyspie Rab. Zajrzyjcie też zajrzeć do Rijeki, miasta które w 2020 roku będzie nosiło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Odwiedźcie koniecznie kolorowy jarmark świąteczny, tunele pod miastem i oczywiście dzielnicę Trsat.

Magiczna podróż wiedzie nas dalej do Varaždinu – Miasta Aniołów – historycznej stolicy Chorwacji, która będzie świętować Adwent w całej zabytkowej części miasta. Wśród atrakcji liczne koncerty, wydarzenia i degustacje. Pobliskie Sanktuarium Maryjne w miejscowości Marija Bistrica ma także wyjątkowe znaczenie w tym świątecznym okresie.

Chorwacja to kraj tysiąca wysp i tysiąca magicznych inspiracji. Z której skorzystasz w Adwencie?