Na wakacje powstaną cztery nowe miejsca do obsługi kamperów na Roztoczu

Podróże kamperem
Podróże kamperem / fot. lucas Favre / Unsplash

Cztery nowe miejsca obsługi kamperów na Roztoczu Wschodnim otwarte zostaną w połowie czerwca. Obiekty z infrastrukturą taką jak toalety, prysznice, podłączenie mediów i miejsca do zrzutu ścieków znajdują się w Baszni Dolnej, Horyńcu-Zdroju, Jędrzejówce i Lubaczowie.

Roztocze Wschodnie szczególnie nadaje się do turystyki, którą cechuje wolność i bliskość z naturą. Nowa infrastruktura dla kamperów to też nowe turystyczne otwarcie dla powiatu lubaczowskiego, w którym dotychczas brakowało takich obiektów. Inwestycję zrealizował Związek Powiatowo-Gminny „Ziemia Lubaczowska”.

Festiwal z bezpłatnym postojem dla kamperów

Otwarcie obiektów nastąpi 14 czerwca 2024 roku w ramach festiwalu “Kraina Roztocze. Weź drugi oddech”, na czas którego nowiutkie kamperowiska będą dostępne bezpłatnie z pełnym zapleczem, a pierwsi goście mogą liczyć na niespodzianki. Dodatkowo w sobotę 15 czerwca warto odwiedzić również Teddy Camp w Cieszanowie, który będzie otwarty dla wszystkich za darmo.

Wydarzenie “Kraina Roztocze. Weź drugi oddech” to impreza nie tylko dla turystów podróżujących kamperami, ale dla wszystkich zainteresowanych. Event potrwa do 16 czerwca i oferować będzie całodzienne atrakcje. Kilka minut po 04:00, na wzgórzu Monasterz odbędzie się powitanie słońca przy dźwiękach CK Kapeli. Z okazji wydarzenia swoje drzwi otworzy jedna z najstarszych, drewnianych cerkwi w Polsce – cerkiew w Radrużu. Dodatkowo zostaną tam przeprowadzone warsztaty z pisania ikon, które każdy uczestnik zabierze ze sobą na pamiątkę do domu.

Dla aktywnych rodzin propozycją będzie rajd pieszy pn. „W poszukiwaniu muszelek z morza mioceńskiego” w okolicy Huty Różanieckiej. To właśnie nad tą wioską góruje klif morza mioceńskiego, z którego będzie można wydobyć muszelki sprzed 15 mln lat.

Zorganizowane zostaną też warsztaty „Burger-proziak od podstaw”, czyli połączenie najsłynniejszego dania fast-food z regionalnym produktem, którym jest proziak. Obserwatorium Astronomiczne w Tymcach zaprasza na obserwacje gwiazd wraz z wykładem, a Horyniec-Zdrój na kino plenerowe. Odbędzie się też nocna gra w Gorajcu, gdzie trzeba będzie odnaleźć duchy na cmentarzu, przy kapliczkach, w lesie czy piwnicach.