Na Liptowie sezon narciarski rozpoczęty – dla zaszczepionych i ozdrowieńców

fot. Marek Hajkovsky

Dzisiaj mieszkańcy Regionów Liptów i Horehronie na Słowacji oficjalnie otworzyli sezon na szczycie Chopoka, symbolicznie z pochodnią olimpijską i olimpijczykami Pavlem Hurajtem i Jakubem Grigarem. Stoki narciarskie są już dostępne, obiekty noclegowe zostaną otwarte od 25 grudnia.

Na Chopoku szusuje się na nartach od 11 grudnia, a noclegi będą dostępne od świąt Bożego Narodzenia. Oficjalnego otwarcia sezonu zimowego dokonali mieszkańcy Liptowa i Horehronia w duchu olimpijskim, ponieważ tej zimy odbędzie się olimpiada w Pekinie. Pochodnię z ogniem przekazał olimpijczyk Pavol Hurajt, olimpijczykowi Jakubowi Grigarowi. W tym przypadku ogień olimpijski symbolizuje nie tylko gotowość regionów, ale także nadzieję i wiarę w udany sezon zimowy oraz poszanowanie reguł tej trudnej pandemii.

Jiří Trumpeš, dyrektor ośrodka Jasná, powiedział: „Szusowanie na nartach jest możliwe tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Dzieci do lat 12 zwolnione są z obowiązku szczepienia, dlatego z radością zapraszamy całe rodziny. Intensywnie prowadzimy sztuczne naśnieżanie i coraz więcej tras będzie stopniowo przybywać. Dbamy o bezpieczeństwo naszych narciarzy. Sprawdzamy certyfikaty covidowe przy wejściach do ośrodka. Na razie posiłki wydawane są w trybie okienkowym.”

Widok na zimowy Chopok/fot. Marek Hajkovsky

Ośrodek apeluje do odwiedzających o odpowiedzialność. Pandemia jeszcze się nie skończyła, zasady dotyczące osób zaszczepionych i ozdrowieńców zostały tylko częściowo złagodzone i nadal należy zachować ostrożność oraz przestrzegać przepisów i wytycznych rządowych w ośrodkach.

Darina Bartková, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej REGION LIPTOV, dodała: „Dzisiaj dajemy jasny sygnał wszystkim Słowakom i oczywiście gościom spoza granic, że należy spędzić urlop na Liptowie. To już nie będzie tylko to – jak by to było, gdyby… Zima otrzymała zielone światło i pragniemy z niej korzystać z poszanowaniem ustalonych zasad. Chcemy, aby urlopowicze zorientowali się w zawiłych przepisach, a także zaoferować nasze usługi i powiedzieć im, że zima na Liptowie jest naprawdę bezpieczna. Od 25 grudnia hotele, pensjonaty, ośrodki wellness, parki wodne i obiekty gastronomiczne będą otwarte tylko dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Dodatkowo przy zakwaterowania będzie trzeba pokazać negatywny test na COVID-19 (wystarczy także szybki test antygenowy nie starszy niż 48 h).
Zapraszamy więc wszystkich zaszczepionych oraz ozdrowieńców w Polsce do spędzenia tegorocznego zimowego wypoczynku w Regionie Liptów.”

Bezpłatne skibusy do Jasnej Chopok zaczną kursować 27 grudnia. Regionalna organizacja zaleca korzystanie ze skibusów jako bardziej przyjaznej dla środowiska formy transportu. Skibusy są regularnie wietrzone i dezynfekowane.

visitliptov.sk

Słowacja otwiera się dla zaszczepionych i ozdrowieńców