Muzeum Wsi Mazowieckiej – 50. urodziny

fot. Dariusz Krześniak

Mija właśnie 50 lat od chwili, gdy Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zostało powołane do istnienia na mocy Uchwały Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Obchody rocznicowe trwają przez cały rok, towarzyszy im wiele imprez, projektów i przedsięwzięć. Od 8 do 12 września trwało święto Muzeum.

Uroczysta gala

Gala jubileuszowa odbyła się 8 września. Wydarzenie rozpoczęła msza święta odprawiona przez księdza kanonika Sławomira Zalewskiego w zabytkowym kościele z Drążdżewa z udziałem byłych i obecnych pracowników Muzeum, a także osób, które przez lata angażowały się w jego życie i rozwój.
Oprawę liturgii przygotowali zaś artyści Zespołu Tańca Ludowego MAZOVIA Politechniki Warszawskiej. Główna część uroczystości miała miejsce w sali widowiskowej Hotelu Skansen Conference & Spa.

Dyrektor Muzeum Jan Rzeszotarski podziękował wszystkim, którzy pomogli zbudować i od 50 lat tworzą to wyjątkowe miejsce. Marlena Mazurska kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku odczytała list gratulacyjny Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Anna Cicholska posłanka na Sejm RP wręczyła w imieniu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu 10 osobom Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” będącą odznaczeniem ministerialnym przyznawanym ludziom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk odznaczył 2 pracowników Muzeum Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” nadawanym za całokształt działalności zawodowej, społecznej, publicznej lub realizację zadań na rzecz Województwa Mazowieckiego osobom, które wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza. Wręczył też 42 listy gratulacyjne i odznaczenia.

Podziękowania dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu za wieloletnią pracę otrzymało 25 osób, które 20 lat swojego życia poświęciły Muzeum. Galę poprowadził Marcin Kołaczkowski.

W części artystycznej w koncercie „Piosenka pomoże na wiele, na co dzień i na niedzielę” wystąpiły zaś Krystyna Tkacz, Joanna Kołaczkowska, Klementyna Umer, Olga Szomańska oraz zespół muzyczny pod kierunkiem Jacka Subociałło. Artyści zaśpiewali najlepsze kompozycje Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, za co publiczność nagrodziła ich długimi owacjami.

Konferencja Naukowa

W konferencji naukowej zorganizowanej 9 i 10 września wzięło udział ponad 80 muzealników, badaczy, edukatorów i animatorów kultury z całego kraju. Hasłem obrad była „Przyszłość naszego dziedzictwa”.

fot. Dariusz Krześniak

Prelekcje podzielone zostały na 3 panele tematyczne: dyskusyjne:
• rola i znaczenie muzeów na wolnym powietrzu,
• rekonstrukcja czy festynizacja – cienka linia w prezentowaniu kultury ludowej,
• muzea w dobie kryzysu klimatycznego i pandemii.

Weekend jubileuszowy

Weekend 11 i 12 września upłynął pod znakiem świętowania 50-lecia Muzeum wraz ze zwiedzającymi. Wstęp na teren ekspozycji był darmowy, a atrakcji nie brakowało.

Sobota poświęcona została wielkiej artystce – Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej, współzałożycielce i przez ponad 40 lat dyrektorce Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” w 120. Rocznicę jej urodzin. Z tej okazji w amfiteatrze odbył się specjalny koncert „Mira – barwne życie królowej” w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej z Płocka.
W postać Miry wcieliła się znakomita wokalistka, Monika Mulska, a rolę męża artystki i narratora odegrał Rafał Mulski. Autorem aranżacji muzycznej był Jan Goleniowski.
W sali widowiskowej Hotelu Skansen Teatr Dramatyczny w Płocku zaprezentował spektakl M. Zimińska z Magdaleną Tomaszewską w roli tytułowej. Z kolei na terenie wsi rzędowej zwiedzający przez cały dzień mogli oglądać prezentacje ludowego rękodzieła oraz jesiennych zajęć gospodarskich w zagrodach: kręcenia powrozów, gręplowania wełny, cięcia sieczki czy młócenia zboża.

fot. Dariusz Krześniak

Niedziela upłynęła zaś pod znakiem Europejskich Dni Dziedzictwa, których tematem były w tym roku Smaki dziedzictwa.
W chałupach chłopskich nie zabrakło pokazów kiszenia kapusty, suszenia owoców, przecierania soków z pomidorów czy porad zielarskich.
W stodołach gospodarze cieli sieczkę ręczną sieczkarnią, odwiewali ziarno i mielili na żarnach. Można było też przyjrzeć się pracy wiatraka.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Europejskich Dni Dziedzictwa, gdzie można było otrzymać pamiątkowe gadżety – aby je zdobyć należało wybrać się na muzealną wieś i rozwiązać quest Tradycyjne zajęcia wiejskie, co wcale nie było takie proste.
Zespół Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej z Płocka zaprezentował na scenie tańce narodowe i regionalne, by później zaprosić chętnych do uczestnictwa w warsztatach nauki tańców ludowych i narodowych Zatańcz jak w MAZOWSZU. Był polonez, klapok, trojak, kujawiak oraz konkursy i upominki dla uczestników. Jubileuszową Niedzielę w skansenie zakończył koncert Najpiękniejsze przeboje muzyki filmowej i musicalowej w wykonaniu zespołu Masterbrass, który odbył się w sali widowiskowej Hotelu Skansen.
Zarówno w sobotę jak i niedzielę kolorytu muzealnej wsi dodali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy odgrywający sceny dawnej wiejskiej codzienności (awantura u sołtysa, pranie, śpiewy przy kapliczce). Wydarzeniu towarzyszył także kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła. Podczas weekendu jubileuszowego skansen w Sierpcu odwiedziło 6700 osób.