MSZ zaleca “daleko idącą wstrzemięźliwość w planowaniu wyjazdów zagranicznych”

MSZ
Ministerstwo Spraw Zagranicznych / fot. gov.pl

Opublikowany dziś komunikat MSZ uzasadnia przesunięcie decyzji o rozszerzeniu listy krajów objętych zakazem lotów do 1 września i zniechęca Polaków do planowania zagranicznych podróży. Ministerstwo podkreśla, że decyzję odłożono w czasie jedynie ze względu na „dobiegający końca okres wakacyjny”.

“Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (Dz. U. poz. 1452) zawiera wykaz państw i terytoriów, który stanowi co do zasady powtórzenie wykazu określonego w poprzednim rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (43 państwa)”

– czytamy w komunikacie.

“Utrzymanie wykazu w takim kształcie uzasadnia dobiegający końca okres wakacyjny i związana z tym konieczność zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Rzeczpospolitej Polskiej osobom przebywającym na urlopach poza granicami kraju. Oznacza to, że loty do/z Hiszpanii czy na Maltę będą mogły się odbywać. Zwracamy jednak uwagę na krótki okres obowiązywania aktu tj. do 1 września br. Po tej dacie zostanie opublikowane nowe rozporządzenie, zawierające szerszy katalog państw z których loty nie będą realizowane. Jest to związane z dalszym rozprzestrzenianiem się patogenu SARS CoV-2 i zapewnieniem bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego.”

Świat malowany na czerwono

Ministerstwo prosi podróżnych o śledzenie danych publikowanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control). Mają one stanowić podstawowy element oceny zagrożenia epidemicznego. Jak uzasadnia MSZ, wykazy państw objętych zakazem lotu opierają się właśnie na tych danych. Na listę trafiają te kraje, w których liczba zachorowań na COVID-19 na 100 tys. osób przekracza 50 przez 14 dni.

Opublikowano również mapę obrazującą, które są objęte zakazem lotu według rozporządzenia oraz te, w których 25 sierpnia notowano powyżej 50 zachorowań na 100 tys. osób. Urzędnicy zapowiadają, że jeśli ten współczynnik będzie się w nich utrzymywał, niewykluczone, że zakaz lotów zostanie o nie rozszerzony.

“Jedziesz za granicę, licz się z trudnościami”

“W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną na świecie i pojawianiem się nowych ognisk zakażeń koronawirusem MSZ zaleca daleko idącą wstrzemięźliwość w planowaniu wyjazdów zagranicznych. Przypominamy, że podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych. Szczegółowe informacje nt. sytuacji epidemiologicznej i warunków wjazdu do poszczególnych państw znajdziesz w naszej zakładce Informacje dla podróżujących”

– ostrzega MSZ.

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center