Mrozy zapraszają na Festyn Archeologiczny „Kierunek Grodzisko!”

Plakat reklamujący festyn

Gminne Centrum Kultury w Mrozach oraz grupy rekonstrukcji historycznych z Mazowsza i innych zakątków kraju zapraszają w najbliższą sobotę na I Festyn Archeologiczny Gminy Mrozy.

Pomysł organizacji festynu został wcielony w życie, by wśród mieszkańców gminy budować świadomość na temat okresu wczesnego średniowiecza, kiedy na terenie dzisiejszej wsi Grodzisk funkcjonowało warowne grodzisko i osada dawnych mieszkańców tego regionu.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie „Wiec Mazowieckich Wodzów na Grodzisku Bezimiennych”- teatralna inscenizacja w przystępny sposób nakreślająca kontekst historyczny Mazowsza z czasów formowania się państwa pierwszych Piastów. Spektakl ten przybliży nam też obyczaje i wierzenia ciągle jeszcze pogańskich i niezależnych Mazowszan, naszych przodków sprzed 10 wieków.
W sobotę 10 października na terenie przy Tramwaju Konnym w Mrozach, dla wszystkich zwiedzających, zaplanowano otwarcie obozu pełnego rekonstruktorów okresu czasów piastowskich i rzemieślników wielu specjalizacji z całego kraju.
Bezpłatny wstęp dla wszystkich chętnych możliwy będzie od godziny 10 rano do około godziny 20 wraz z ostatnią nutą zespołu muzyki dawnej.
A gdy teren imprezy spowije już październikowy mrok, walkę z nim stoczy Mistrz Ognia rozświetlając i rozgrzewając powietrze kulami wytworzonymi przez płonące „Złoto Bałtyku”.
Dzień pełen wrażeń zwieńczy koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu „Dancerye” który dźwiękami swych średniowiecznych instrumentów stworzy klimat także w ciągu dnia

PROGRAM IMPREZY:

10 października 2020 – plac przy tramwaju konnym

Godz. 10.00 – 18.00 – Stoiska rekonstruktorów: kowal, garncarz, bursztynnik, archeolog, tkaczka, myśliwy, prezentacja uzbrojenia, tor łuczniczy, kuchnia średniowieczna

Godz. 10.00 – 20.00 – Stoiska handlowe: rękodzieło, wyżywienie

Godz. 18.00 – Inscenizacja historyczna „Wiec Mazowieckich Wodzów na Grodzisku Bezimiennych”

Godz. 18.30 – Pokaz ognia

Godz. 19.00 – Zespół Muzyki Dawnej „Dancerye”