MROT zaprasza na akcję „Czysta Wkra”

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna oraz firmy wypożyczające kajaki na Wkrze, organizują akcję “Czysta Wkra”, której celem jest posprzątanie rzeki.

Jak podkreślają organizatorzy, w tym roku na samej Wkrze ze spływów skorzystało ponad sto tysięcy osób. I niestety zostawili po sobie mnóstwo śmieci.

W komunikacie MROT czytamy m.in.: „Bardzo ważny jest edukacyjny wymiar akcji. Akcja Czysta Wkra ma zwrócić uwagę, że czysta słodka woda, jest najcenniejszym dla życia naturalnym dobrem, a Polska ma mniej zasobów słodkiej wody niż Egipt. Wysychają wody podziemne i wysychają rzeki. Mamy ten kłopot już widoczny na Mazowszu – jest susza i kajak nie zawsze przepłynie tam gdzie 10 lat temu woda była jeszcze do pasa. W szczególności jako ludzie turystyki musimy dbać o przyrodę i kształtować postawy odpowiedzialności za jej stan. W dobie zmian klimatycznych, braku poszanowania natury, nieracjonalnej gospodarki zasobami Ziemi każda akcja mająca na celu zmianę naszego podejścia do ekologii i ochrony przyrody jest bezcenna.

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna wypełniając jedną ze swych statutowych misji promowania turystyki odpowiedzialnej jest współorganizatorem Akcji CZYSTA WKRA. Zapraszamy wszystkich do udziału w wydarzeniu w sobotę 12 października na Wkrze.”

Sprzątanie rzeki odbywa się już po raz 10. Do dyspozycji uczestników zostanie oddana nieomal cała rzeka na odcinku 200 km i jeśli będzie trzeba nawet 1000 kajaków. W 10 lokalizacjach na różnych odcinkach Wkry na chętnych będą czekały kajaki i sprzęt niezbędny do sprzątania.

Każdy może wybrać „swój odcinek” Wkry. Na jednych odcinkach będzie więcej osób – w grupie raźniej, na innych można popłynąć zupełnie kameralnie.

W punktach startowych akcja rozpoczyna się o godz. 10:00. Po 2-3 godzinach uczestnicy rejsu zdają kajaki i jadą na finał Akcji CZYSTA WKRA na Plaży Twierdza Modlin nad Narwią (ul. Mieszka I 62A, Nowy Dwór Mazowiecki), który rozpocznie się o godz. 14:00. Tu będzie czekać na uczestników wiele atrakcji: przede wszystkim ogniska i ciepły posiłek, scena z występami, quizami i konkursami, zajęcia sportowe a pod wieczór klimatyczny spacer po Twierdzy Modlin z płonącymi pochodniami.
Dla osób które znajdą i dowiozą do punktu zbiórki odpadów opony czekają ufundowane przez TOR Modlin, najlepszy w Polsce ośrodek doskonalenia techniki jazdy, kursy bezpiecznej jazdy samochodem z uznanymi instruktorami.

Akcję wspierają nasi wioślarscy mistrzowie: Agnieszka Kobus-Zawojska (Brązowa Medalistka Olimpijska z Rio de Janeiro 2016, Mistrzyni Świata 2018, Mistrzyni Europy 2018) i Maciej Zawojski (Brązowy Medalista Mistrzostw Europy 2018). Podczas finału będzie można z nimi porozmawiać, poznać tajniki tej dyscypliny sportu oraz spróbować swych sił na sportowej łodzi wioślarskiej.

Przez cały dzień prowadzzony będzie konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcia z Akcji CZYSTA WKRA. Zdjęcia opublikowane na Facebooku lub Instagramie z 2 hashtagami: #konkurs #czystawkra zostaną ocenione przez jury a zwycięzcy otrzymają cenne nagrody.

Patronatem honorowym wydarzenie objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Gmina Strzegowo, Gmina Sochocin, Nowy Dwór Mazowiecki, Gmina Joniec, Gmina Pomiechówek, Gmina Baboszewo, Gmina Nasielsk. Partnerami wydarzenia są: Lokalna Organizacja Turystyczna 3 Rzeki, Towarzystwo Wisła Dla Wioślarzy, Ratownictwo Wodne – Ochotnicza Straż Pożarna Nowy Dwór Mazowiecki, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Nowy Dwór Mazowiecki.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Nasza Wkra, Fundacja Promocji Turystyki Aktywnej i Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna.

Szczegóły imprezy, program, lokalizacje poszczególnych odcinków dostępne są na stronie www.fb.com/nasza-wkra

Rejestracja udziału w imprezie www.fundacja.turystyka.pl/akcja-czysta-wkra-2019/.