MROT: w 2023 województwo mazowieckie odwiedziło o 6,3 proc. turystów więcej niż rok wcześniej

Rok 2023 był udany dla turystyki w naszym regionie. Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna podczas dzisiejszej (20 marca) konferencji prasowej ogłosiła wyniki swoich badań.

W porównaniu do danych z 2022 roku, rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby turystów odwiedzających miejsca noclegowe w województwie mazowieckim. Zanotowano wzrost o 6,3 proc. więcej turystów, co przekłada się na liczbę łącznie 6 264 932 turystów w miejscach noclegowych (więcej o 371 194 osób). Warto zwrócić uwagę na zwiększenie liczby turystów zagranicznych – na nocleg w naszym regionie zdecydowało się o 11,71 proc. więcej odwiedzających spoza granic Polski, dając łącznie 1 633 101 osób, co pokazuje międzynarodowy prestiż i atrakcyjność Mazowsza jako destynacji turystycznej na arenie globalnej.

„Rekordowa frekwencja turystyczna w 2023 roku sprawiła, że był to wyjątkowo korzystny okres dla naszego województwa. Badania MROT wykazały wyraźne wzrosty zarówno w liczbie odwiedzających, jak i w zainteresowaniu naszym regionem online. Jesteśmy dumni z tych wyników, ponieważ przekładają się one nie tylko na rozwój turystyki, ale przede wszystkim na lepsze wyniki lokalnej gospodarki, większą liczbę miejsc pracy i podniesienie jakości życia mieszkańców. Turystyka to ważny sektor gospodarczy, stanowiący 6 proc. naszego PKB i silny motor napędowy rozwoju społeczno-ekonomicznego, który sprawia, że Mazowsze staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do życia, pracy i wypoczynku” – Izabela Stelmańska, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Rekordy mazowieckich lotnisk

Znaczący wzrost zanotowały również mazowieckie lotniska, obsługując w 2023 roku łącznie 22 mln pasażerów. Ten dynamiczny rozwój ruchu lotniczego na Mazowszu potwierdza rosnącą popularność regionu jako ważnego węzła komunikacyjnego i turystycznego.

Najpopularniejsze atrakcje województwa mazowieckiego

„Zarówno mieszkańcy, jak i turyści z kraju i zagranicy coraz chętniej odkrywają uroki Mazowsza. Od zabytków historycznych po malownicze krajobrazy, od pulsu życia miasta po spokój wiejskich terenów – województwo mazowieckie oferuje niezliczone możliwości spędzania czasu aktywnie i kulturalnie. To doskonałe wyniki, które podkreślają atrakcyjność województwa mazowieckiego jako destynacji turystycznej, a także efektywność naszych działań promocyjnych. Jesteśmy dumni z tego, że coraz więcej osób odkrywa piękno i bogactwo naszego regionu” – mówi Jarosław Jóźwiak – członek zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

  1. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (465 tys.)
  2. Farma Iluzji – Edukacyjny Park Rozrywki
  3. Muzeum Romantyzmu w Opinogórze (122 tys.)
  4. Julinek Park
  5. Państwowe Muzeum Etnograficzne (108 tys.)

Wyłączając z zestawienia atrakcje z Warszawy, widzimy jak różnorodna jest oferta turystyczna Mazowsza poza stolicą. Poniższy ranking pokazuje potencjał regionu, jego zróżnicowanie oraz zachęca podróżujących do odkrywania województwa mazowieckiego:

Treści w internecie, które wywołały największe zainteresowanie internautów

Najpopularniejsze posty w mediach społecznościowych oraz artykuły w mazowieckich serwisach turystycznych, pokazują, że internauci coraz częściej szukają ciekawych atrakcji poza Warszawą. Aktywny wypoczynek, w tym wycieczki piesze, rowerowe, kajaki oraz zimowe wyprawy cieszą się dużą popularnością. Ponadto, zainteresowanie internautów skupia się na odkrywaniu zabytków, parków krajobrazowych oraz miejscowości o unikatowym charakterze. Swoimi atrakcjami turystycznymi przyciągają zwłaszcza: Płock, Żyrardów, Węgrów, Liwiec i Kampinoski Park Narodowy.

Top pięć postów na facebooku:

  • Warszawa w konkursie European Best Destination 2023
  • Płock – wycieczka rowerowa po Płocku i Brudzeńskim Parku Krajobrazowym
  • Żyrardów – kładka spacerowa nad rzeką Pisią Gągoliną
  • Węgrów – historia miasta i polecane zabytki
  • Liwiec – wiosenna wycieczka rowerowa wzdłuż rzeki

Top pięć postów na instagramie:

  • Mniszew – osada nad Pilicą i Wisłą
  • Dolina Liwca – pieszo, kajakiem lub rowerem
  • Kampinoski Park Narodowy na zimowe wyprawy
  • Węgrów i jego niezwykłe opowieści
  • Żyrardów – kładka spacerowa nad rzeką Pisią Gągoliną

Podsumowanie projektów Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej z 2023

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna podejmuje liczne działania mające na celu promocję turystyki na terenie Mazowsza. Jednym z największych sukcesów minionego roku jest przewodnik Industrialne Mazowsze, który został uhonorowany m.in.:

I. miejscem w VI Turystycznych Mistrzostwach Vlogerów,

I. miejscem w 31. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej

I. miejscem w konkursie Róża Regionów w kategorii “folder”.

„Przewodnik Industrialne Mazowsze to nie tylko źródło wiedzy o bogactwach województwa mazowieckiego, ale także zaproszenie do odkrywania Mazowsza w sposób nowatorski i nieszablonowy. To przewodnik, który ukazuje Mazowsze z zupełnie innej perspektywy, prowadząc czytelnika śladami największych osiągnięć przemysłowych regionu. Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że nasza praca została doceniona przez społeczność oraz instytucje turystyczne, zdobywając wiele prestiżowych nagród. To dla nas motywacja do dalszego tworzenia inspirujących projektów promujących nasz piękny region” – podsumowuje Dorota Zbińkowska, dyrektor Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Prowadzone przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną media społecznościowe oraz portale informacyjne stanowią najpopularniejsze źródła informacji o Mazowszu.

Portal „Moda na Mazowsze” notuje 300 tys. odwiedzin, a w mediach społecznościowych 6,5 mln zasięgu na Facebooku przy 149 tys. obserwujących i zasięg 603 tys. na Instagramie przy 37,8 tys. obserwujących. Ekwiwalent marketingowy portalu w 2023 roku wyniósł 1,2 mln zł.

Łączny ekwiwalent marketingowy Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w 2023 r. wyniósł 14,8 mln zł.