Mołdawia: wino, sport, muzyka i folklor

ANTRIM

Pojawia się coraz więcej powodów, aby odwiedzić Mołdawię. Chociaż ten kraj południowo-wschodniej Europy jest jednym z najmniej odkrytych, istnieje duża szansa, że w krótkim czasie się to zmieni. Coraz więcej osób chce podróżować do mało znanych miejsc. Dodatkową zachętą do wizyty w Mołdawii jest bogaty kalendarz wydarzeń.

Choć niewielka, Mołdawia to kraj pełen ciekawostek. Najbardziej znana ze spektakularnych winnic i wyśmienitej jakości win, ma znacznie więcej do zaoferowania. Na przestrzeni roku odbywa się tam wiele wydarzeń, które warto mieć na uwadze planując podróż do Mołdawii. Dla przedstawicieli biur podróży mogą być one dodatkową zachętą do oferowania wycieczek klientom czy urozmaiceniem wyjazdów firmowych. Pogrupowaliśmy je tematycznie, a szczegóły znajdują się na załączonej grafice.

kalendarz

Wokół wina

Nie ma wątpliwości, że mołdawskie wino to emblemat. Tradycje wyrobu tego trunku liczą sobie kilka tysięcy lat i do dziś w wielu domach przygotowuje się je według własnych receptur. Z drugiej strony w 2017 roku mołdawskie wina zebrały niemal 240 medali w międzynarodowych konkursach.

Największe świętowanie tradycji związanych z winem odbywa się w Narodowy Dzień Wina, który odbędzie się 6-7 października br. Główne obchody będą miały miejsce w Kiszyniowie. Dodatkowo każda winiarnia zorganizuje atrakcje połączone z degustacjami i wydarzeniami kulturalnymi. Koneserów zainteresować może też Regionalny Festiwal Wina i Jedzenia, który również odbędzie się w stolicy czy Noc Musującego Wina w winiarni w Cricovej, w której znajduje się jedna z największych kolekcji win na świecie. Oba wydarzenia odbędą się w czerwcu. W kwietniu i grudniu warto wziąć udział w uroczystej degustacji win „Wine Vernissage” w Kiszyniowie.

cricova1

Sportowcy na start

W kalendarzu znajdują się także 3 specjalne wydarzenia biegowe. W styczniu trzeci raz odbył się „Cricova Wine Run”, bieg na 10 km w korytarzach jednej z największych piwnic winnych. We wrześniu będzie można spróbować sił w wyjątkowym 10 km biegu „Purcari Wine Run”. Tym razem dystans wyznaczony będzie na terenie pagórkowatych winnic jednej z najstarszych winiarni Europy Wschodniej. Do miast-organizatorów międzynarodowych maratonów w 2016 roku dołączył Kiszyniów. 30 września biegacze pokonają dystans głównymi ulicami stolicy. Z kolei w maju w Orgiejowie zaplanowane są również maraton rowerowy oraz Międzynarodowy Festiwal Balonów.

cricovawinerun

Folklor na mołdawską nutę

Imponująco wygląda również harmonogram imprez muzycznych. Wydarzeniem, z którego Mołdawianie są wyjątkowo dumni, i które co roku przyciąga coraz liczniejsze grono słuchaczy, jest festiwal muzyczny na otwartym powietrzu DescOpera. W ekowiosce Butuceni na terenie rezerwatu etnograficzno-przyrodniczego Stary Orgiejów powstanie scena, na której w czerwcu orkiestra symfoniczna pod batutą maestro Friedricha Pfeiffera z Austrii wykona klasyczne dzieła. Poza tym na przestrzeni roku można znaleźć wiele propozycji – od festiwali lokalnej muzyki przez Międzynarodowy Festiwal Opery i Baletu po koncerty jazzowe.

Z kolei osoby zainteresowane lokalnymi tradycjami mogą skorzystać z całej gamy propozycji. W całym kraju na przestrzeni roku odbywają się festiwale poświęcone rzemiosłu i kulturze. Wystarczy wspomnieć festiwale poświęcone sztuce tradycyjnej, tkaninom, słodyczom czy targi garncarstwa, jak np. IA Mania, iProsop, Mai Dulce czy At Vatra Olarului.

rzemioso2

Mołdawska branża gotowa do współpracy

Narodowe Stowarzyszenie Turystyki Przyjazdowej Mołdawii (ANTRIM), które zrzesza podmioty związane z turystyką, w tym touroperatorów i winiarnie, jest wiodącą organizacją promującą Mołdawię. Jesienią ubiegłego roku Mołdawianie zainaugurowali kampanię promocyjną „BeOurGuest”, której osią są mieszkańcy i ich gościnność. Po więcej informacji warto zajrzeć na stronę www.moldova.travel i www.antrim.md.