Mołdawia – Festiwal DescOpera już po raz trzeci

materiały prasowe

Już po raz trzeci w mołdawskiej wiosce Butuceni odbędzie się w dniach 15 – 17 czerwca Festiwal DescOpera, największy w Europie Wschodniej festiwal muzyki klasycznej na otwartym powietrzu. Odbędzie się on u stóp wapiennych klifów, w rezerwacie historyczno-krajobrazowym Stary Orgiejów.

W Mołdawii czerwiec to miesiąc, w którym króluje muzyka. Przygotowania zaczynają się na długo przed tym czasem, a kulminacyjny punkt przypada na połowę miesiąca, kiedy życie w Starym Orgiejowie zaczyna toczyć się w rytmie najwspanialszych dzieł klasycznych. Podczas wyjątkowego wydarzenia, jakim jest Festiwal DescOpera, który łączy świat muzyki poważnej i piękno jednego z najbardziej klimatycznych miejsc w Mołdawii, zagra orkiestra symfoniczna mołdawskiej Filharmonii Narodowej pod batutą Austriaka Friedricha Pfeiffera.

Mistrzowski repertuar
Tegoroczny festiwal potrwa 3 dni. Na scenie zbudowanej w naturalnym amfiteatrze będzie można wysłuchać opery Carla Orffa „Carmina Burana” (15 czerwca), „Nabucco” Giuseppe Verdiego (16 czerwca) i najpiękniejszych walców Johanna Straussa, w tym legendarnego „Nad pięknym modrym Dunajem” (17 czerwca). Podczas tegorocznego festiwalu organizatorzy spodziewają się ponad 6000 gości, również z zagranicy.

Wydarzenie nie ogranicza się jedynie do muzyki. Wizyta w Starym Orgiejowie to wspaniała okazja, aby skorzystać ze specjalnie na ten czas opracowanych tras turystycznych i odwiedzić m.in. prawosławne klasztory wykute w skałach, w których do dziś żyją mnisi. Dodatkowo przy okazji festiwalu, w Butuceni i okolicznych miejscowościach, odbędą się różne warsztaty kulinarne i artystyczne, które przybliżą gościom to, co w Mołdawii najpiękniejsze.

Nocleg i dojazd
We wsi Butuceni i Trebujeni dostępne są kwatery, w których można zatrzymać się na czas festiwalu. Dla tych, którzy nie znajdą już wolnych miejsc, dobrym rozwiązaniem będzie nocleg w Kiszyniowie, gdyż miejsce festiwalu jest oddalone zaledwie 40 minut od stolicy. Można się tam dostać transportem publicznym.

Bilety i dodatkowe informacje
Bilety na poszczególne koncerty w cenie 250-300 lei (ok. 10-15 euro) można kupić na stronie www.iticket.md.
Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie www.descopera.md