Mistrzostwa rzeźbiarzy lodowych już w ten weekend

archiwum SACR

Dwanaście zepołów rzeźbiarzy mających do dyspozycji ponad 90 ton lodu, wystartuje w najbliższy weekend w nieoficjalnych mistrzostwach świata w rzeźbach lodowych, które odbędą się na Hrebienku w Tatrach Wysokich na Słowacji.

Zawody Tatry Ice Master odbędą się na Hrebienku juz po raz czwarty. Same zmagania zawodników z różnych krajów będzie można obejrzeć w dniach 29 – 31 stycznia, a ich prace będą atrakcja turystyczną przez następne kilka tygodni (po zmroku będą oświetlone).
Każdego dnia zawodów zespoły będą wykonywać rzeźby na określony przez jury temat. Każda kategoria będzie oceniana w nocy po dniu rzeźbienia.

Lenka Maťašovská, dyrektor regionalnej organizacji ruchu turystycznego, Regionu Vysoké Tatry, powiedziała: “W najbliższy weekend Hrebienok będzie zdominowany przez imprezę pełną lodowego piękna, muzyki, dobrego jedzenia i zabawy. Tematem pierwszego dnia będzie Świat zwierząt”, drugiego – “Historia kraju, z którego pochodzę”, trzeciego zaś – temat wolny. Wstęp na zawody jest bezpłatny a widzowie będą mogli odwiedzić wiele atrakcji, m.in. bary lodowe.”

Organizatorzy otrzymali potwierdzenie udziału zespołów z Rosji, Finlandii, Iraku, Węgier, Singapuru, Turcji, Czech, Holandii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Polski i oczywiście Słowacji. To o dwa zespoły więcej niż przed rokiem.

Trzyosobowe jury tworzyć będa: przewodnicząca Maroina Budkeeva oraz František Bálek i Martin Barnáš.
Od dwóch miesięcy na Hrebienku stoi lodowy kościół, który odwiedziło już ponad 100 tysięcy turystów. Od ostatniego weekendu trwają prace nad budową lodową rzeźbą rzymskiego Koloseum.