Mikulov – ukryta perła Czech w krainie wina i sztuki

Mikulov to malownicze miasteczko winiarskie, które potrafi oczarować każdego swoją historią i magicznym klimatem. Położone na południu Moraw, tuż przy granicy z Austrią, jest uznawane za prawdziwą perłę Czech, która stanowi idealne miejsce na wakacyjny wypad.

Miasto ma długą historię sięgającą czasów średniowiecza. Znajdziemy w nim wiele pięknych budynków i kawiarenek, które wciąż emanują atmosferą przeszłości. Zachowane zabytki, takie jak zamek, szczególnie przyciągają uwagę turystów, którzy powinni zacząć swoją wędrówkę właśnie od tego miejsca.

Wzniesiony na niewielkim wzgórzu w centrum zamek został przebudowany w stylu barokowym. Przez wieki był domem dla rodziny Dietrichsteinów i gościł nawet samego Napoleona. Niestety, zamek spłonął aż dwa razy. Odbudowany został dopiero po II Wojnie Światowej i obecnie znajduje się tam siedziba Muzeum Regionalnego, prezentująca historię morawskiego winiarstwa.

Niezapomniane widoki i tajemnice grobowca

Kolejnym punktem na trasie wycieczki jest grobowiec Dietrichsteinów położony na obrzeżach rynku w Mikulovie. To miejsce aż tętni historią i opowieściami. Możliwe jest zwiedzanie wnętrza grobowca, gdzie spoczywa 45 członków rodziny Dietrichsteinów. Historia tej potężnej rodziny skrywa ciekawe postaci, takie jak np. żona Ferdynanda, która urodziła aż 20 dzieci, z których niestety tylko pięcioro dożyło dorosłości. Przechodząc przez korytarze, widzi się również małe trumny. Obecnie w grobowcu organizowane są różne koncerty, w tym też organowe (do dzisiaj udało się zachować oryginalne organy kościelne).

Chociaż Mikulov jest niewielkim miasteczkiem, to pełne jest różnorodnych atrakcji. Kolejną z nich może być wędrówka na Święty Pagórek (Svatý kopeček), która oferuje niezapomniane widoki na Morawy Południowe i cały Mikulov. Na szczycie Świętej Góry droga krzyżowa prowadzi do pielgrzymkowej kaplicy św. Sebastiana, dzwonnicy i kaplicy Grobu Pańskiego. Spacer zajmie około 20-25 minut, ale ten wysiłek na pewno zostanie wynagrodzony pięknym widokiem na panoramę miasteczka.

Po zejściu z góry warto zajrzeć na rynek, gdzie gromadzi się sporo turystów. To właśnie tam zobaczyć można imponującą białą rzeźbę-kolumnę trójcy przenajświętszej postawioną w 1724 roku, aby chroniła mieszkańców miasta.

Pełnia uroku przez cztery pory roku

Mikulov to nie tylko zabytki i ciekawe historie, ale także słynne winnice. Pamiętajcie, aby nie przegapić degustacji lokalnych win. W wielu winiarniach możecie skosztować regionalnych specjałów pod okiem doświadczonego przewodnika, który opowie z pasją wszystko, co chcielibyście wiedzieć o tym trunku.

Nie ma też złego czasu, aby odkrywać Mikulov. Latem oczaruje was wędrówką na Święty Pagórek, skąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Morawy Południowe. Jesienią barwne winnice i magiczna aura tworzą unikalny nastrój. Warto wybrać się w niezapomnianą podróż do tego czeskiego skarbu i doświadczyć jego uroku.