Mazowsze zaprasza młodych pielgrzymów

materiały prasowe

W trakcie „Dni w Diecezjach” na terenie Mazowsza przebywać będzie blisko 50 tys. pielgrzymów. Z myślą o nich samorząd województwa wraz z podległymi instytucjami przygotowali szereg udogodnień i atrakcji.

Do korzystania z tych trakcji będzie uprawniał identyfikator opatrzony specjalnym hologramem. Dostaną go pielgrzymi przyjeżdżający do 8 diecezji – płockiej, radomskiej, siedleckiej, łowickiej, łomżyńskiej i drohiczyńskiej, warszawskiej i warszawsko-praskiej.

Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży podzielona na dwa etapy: pierwszy – „Dni w Diecezjach” (20–25 lipca), drugi „Wydarzenia Centralne” (25–31 lipca).

Marszałek Adam Struzik, powiedział: “Młodzież, która odwiedzi Mazowsze, to nie tylko pielgrzymi, ale również turyści. Warto pokazać im zarówno najciekawsze zabytki Mazowsza, jak i miejsca kultu czy obiekty sakralne. Na Mazowszu mamy wiele perełek architektury sakralnej np. małe, urokliwe, drewniane kościółki czy przydrożne kapliczki. Zależy nam przede wszystkim, żeby zabrali ze sobą jak najlepsze wspomnienia.”

Pielgrzymi będą mogli na terenie województwa mozowieckiego bezpłatnie korzystać z transportu pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej, a także za darmo zwiedzać 30 obiektów (m.in: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Stację Muzeum w Warszawie, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Muzeum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce).

Koleje Mazowieckie zorganizują także przejazdy pielgrzymów na centralne obchody Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Koleje Mazowieckie przygotowały specjalną ofertę dla wszystkich tych, którzy nie będą uprawnieni do korzystania z bezpłatnego transportu, a chcieliby wziąć udział w obchodach Dni w Diecezjach. Mogą oni skorzystać m.in. z takich ofert jak:

– KM-35 – oferta przeznaczona dla dzieci i młodzieży do ukończenia 26. roku życia oraz dla osób, które ukończyły 60 lat. Uprawnienie do przejazdów z ulgą 35 proc. poświadcza dokument stwierdzający wiek,
– bilet dobowy imienny – uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami KM (z wyjątkiem pociągu „Słoneczny” i „Dragon”) kursującymi w obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Sierpc, Działdowo, Małkinia, Ostrołęka, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kam., Drzewica, Czeremcha, Kutno przez 24 godziny,
– bilet Lotniskowy – umożliwia podróżnym dojazd pociągiem Kolei Mazowieckich z każdej stacji kolejowej położonej w obszarze m.st. Warszawy (Centrum) do Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin. Dodatkowo Bilet Lotniskowy uprawnia do podróżowania pojazdami komunikacji miejskiej w I strefie biletowej ZTM w dniu ważności biletu przez 75 minut od godziny wpisanej odręcznie przez podróżnego.

Dla pielgrzymów przygotowano również przewodnik „Mazowsze przeżyj i poczuj. Szlak papieski i drogi Jakubowe na Mazowszu” – wydany w ośmiu językach i przekazany do mazowieckich diecezji. Publikacja zawiera opis miejsc związanych z papieżem Janem Pawłem II, szlaków „Drogi św. Jakuba w Polsce” oraz największych atrakcji turystycznych naszego regionu. Pielgrzymi otrzymają także drobny upominek w postaci nowoczesnego i praktycznego bidonu. Zostanie również utowrzona aplikacja mobilna zawierająca informacje o atrakcjach turystycznych regionu, szlakach, wydarzeniach i obiektach sakralnych. Będzie ją można pobrać przy pomocy kodu QR z bidonu oraz przewodników, a także bezpośrednio ze sklepów: Google Play, App Store i Windows Store.

Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki, podkreśliła: “Światowe Dni Młodzieży są porównywalne w promocji turystycznej chociażby z takimi wydarzeniami jak EURO. Zadbaliśmy przede wszystkim o to, aby pielgrzymi przebywający na Mazowszu otrzymali pełen pakiet informacji. Dlatego przygotowaliśmy specjalny przewodnik, a także uruchomimy aplikację mobilną, zawierającą szereg praktycznych informacji. Wszyscy pielgrzymi otrzymają też specjalne identyfikatory, opatrzone hologramem, dzięki którym będą mogli za darmo zwiedzić wszystkie instytucje kultury na terenie Mazowsza. Mamy nadzieję, że pielgrzymi którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży, powrócą do nas w roli turystów.”